Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024

Czujniki temperatury są narzędziami pomiarowymi służącymi określeniu wysokości temperatury.

Czujniki rezystancyjne czyli przyrządy reagujące na zmianę temperatury poprzez zmianę rezystancji wbudowanego w nie rezystora działają w oparciu o zjawiska zmiany rezystancji metali wraz z temperaturą. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta amplituda drgań jąder atomów oraz prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych i jonów. Wywołuje to wzrost rezystancji na skutek hamowania ruchu elektronów.

Metalem, który najlepiej łączy właściwości dotyczące rezystancji jest platyna. Do wykonania rezystorów termometrycznych stosuje się również nikiel i miedź. 

Platynowe i niklowe czujniki rezystancyjne są to przyrządy reagujące na zmianę temperatury zmianą rezystancji wbudowanego w nie rezystora. W ochronnej osłonie, oprócz termometrycznego rezystora zawierają odizolowane wewnętrzne przewody łączeniowe oraz zaciski zewnętrzne do przyłączenia elektrycznych przyrządów pomiarowych. Mogą zawierać elementy montażowe lub głowice przyłączeniowe. Czujniki termoelektryczne są to przyrządy reagujące na zmianę temperatury zmianą siły termoelektrycznej wbudowanego w nie termoelementu. Termoelementy są to dwa przewodniki (termoelektrody) wykonane z różnych materiałów, połączone ze sobą na jednym końcu i tworzące część układu poprzez wykorzystanie zjawiska termoelektrycznego do pomiaru temperatury. Szczególne wymaganie techniczne oraz specjalistyczne zastosowania np. medyczne, doprowadziły do opracowania termoelementów płaszczowych o niewielkich wymiarach, wysokiej rezystancji izolacji i dużej odporności na środowisko. 

Ostatnie lata przyniosły dużą miniaturyzację rezystorów oraz konstrukcji, w których uzwojenie z drutu zastąpiono rezystancją wykonaną techniką warstw napylonych, przejętą z technologii produkcji elektrycznych układów scalonych.