Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024

Klucz dynamometryczny to narzędzie służące do dokręcania śrub, nakrętek ze ściśle określonym momentem siły, tak abyśmy byli pewni, że nie dokręcamy za słabo ani za mocno. Do tego używamy, określenia N·m czyli niuton razy metr. Nazwa zwyczajowa to "niutonometr" (Nm).

Klucze dynamometryczne działają w różnych zakresach np. dosyć precyzyjne klucze używane do dokręcania śrub w rowerach z włókna węglowego pracujące w zakresie od 5-25 Nm, 3-15 Nm, czy nawet 1-5 Nm. Z drugiej strony mamy klucze, którymi dokręcamy np. koła w samochodach ciężarowych zazwyczaj od 70-150 czyli wielokrotnie więcej. Lepiej być pewnym jak mocno trzeba dokręcić daną śrubę niż nieodwracalnie uszkodzić drogą ramę węglową w rowerze czy mieć problemy z odkręceniem kół w samochodzie. Producent prawie każdego pojazdu czy urządzenia podaje momenty siły z którymi trzeba je dokręcać.

Ze względu na sposób wykonania klucze dynamometryczne możemy podzielić na kilka rodzajów:

Klucz dynamometryczny wskazówkowy, będących najprostszym rozwiązaniem. W trakcie dokręcania wychyla się wskazówka, która pokazuje na skali z jakim momentem siły dokręcamy.

Klucz dynamometryczny mechaniczny, najbardziej popularny, nie wymagający zasilania klucz. Charakteryzuje go specyficzny klik w chwili, gdy osiągniemy ustawioną wcześniej na skali żądany moment siły.

Klucz dynamometryczny łamany posiada specjalny zawias, który w chwili dokręcania "łamie się" o ok. 20 stopni.

Klucz dynamometryczny elektroniczny, w którym pomiar wykonywany jest przez tensometr. Te klucze są najbardziej dokładne - nawet do 0,5%