Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 2 lis
Forum Ekspertów 2023: wielofunkcyjne obiekty to przyszłość rynku

Toczące się przez wiele lat, przedłużające się procedury administracyjne, brak dostępności nowych gruntów – to główne przeszkody w rozwoju, jakie wskazali inwestorzy podczas V edycji konferencji Forum Ekspertów 2023. Rynek ewoluuje w kierunku wielofunkcyjnych obiektów, a najtrudniejszy czas w mieszkaniówce już za nami.

W drugim bloku konferencji Forum Ekspertów 2023 „Ewolucja na rynku inwestycji” panelowa dyskusja toczyła się wokół przyszłości rynku nieruchomości. W rozmowie wzięli udział: Rafał Gierczak, Członek Zarządu Ghelamco, Anna Tomaszewska, Investment Director z Capital Park, Mariusz Przystupa, Wiceprezes Unidevelopment oraz Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland. Poznaliśmy plany inwestycyjne firm, a najwięcej emocji wywołał temat czynników blokujących rozwój inwestycji. Jedną z największych blokad są przedłużające się, toczące się nawet przez dobrych kilka lat, procedury administracyjne.

Dla rynku biurowego wyzwaniem jest, związana z inflacją, zachowawcza postawa najemców. – Rynek najemcy biurowego jest dosyć silny, firmy mają potrzeby, ale często boją się je zmaterializować, przyjmują postawę „poczekajmy i zobaczmy, jak sytuacja się rozwinie”. Widzimy, że często za cenę pozostania w gorszym miejscu, lokalizacji i standardzie decydują się na przedłużenie umowy o 2, 3 lata – powiedział Rafał Gierczak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

– Rynek zupełnie się zmienił, zapotrzebowania na duże obiekty handlowe praktycznie już nie ma, a parki handlowe stały się dostępnym miejscem zakupów, które spełnia wiele ról. Nas również napędza e-commerce. Ludzie chcą kupować blisko domu, odebrać zakupy. Projekty wielofunkcyjne będą dominowały na rynku. Co do mieszkaniówki, przewiduję wzrost najmu instytucjonalnego – skomentował Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.

– Dostępnych gruntów trochę jest, ale mają niewłaściwą planistykę, a zmiana planu, związana z 10-letnią inwestycją, skutecznie odstrasza. Przy tym koszcie pieniądza oczekiwanie na pozwolenie na budowę przez okres nawet 7 lat jest absurdem – powiedziała Anna Tomaszewska ze spółki Capital Park. Jak dodała, dla firmy kluczowe było wyprzedzenie rynkowego trendu i przekształcenie koncepcji budynku biurowego, rozszerzenie jej o liczne punkty usługowe. – Wyjście z mono funkcji dzielnicowej i dywersyfikacją oferty spowodowały, że nasze budynki są pełne – podkreśliła Anna Tomaszewska.

– Rok 2022 skończył się spektakularnie, większość firm zanotowała ponad 50 proc. spadki sprzedaży. Dziś firmy notowane na giełdzie, po 3 kwartałach zwiększyły sprzedaż o 40 proc., a w samym III kwartale prawie o 100 proc. Zakładamy, że niedobry czas dla branży deweloperskiej minął. Warto zauważyć, że nie mieliśmy spektakularnych zdarzeń wśród firm deweloperskich, co nas odróżnia od rynku niemieckiego, na którym miało miejsce kilka upadłości dużych deweloperów – zaznaczył Mariusz Przystupa, Wiceprezes Unidevelopment. – Polski rynek deweloperski jest rozdrobniony, największe firmy sprzedają po 3,4 tyś. mieszkań rocznie. To niewielki udział w skali całego rynku. Procesy konsolidacyjne już się rozpoczęły na przestrzeni ostatnich 2 lat, na pewno będą postępować.


Konferencja Forum Ekspertów to wydarzenie organizowane przez platformę Kompas Inwestycji. Tegoroczna V edycja odbyła się 19 października w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre przy ul. Towarowej 2 w Warszawie. Konferencja pod hasłem "Budownictwo w niepewnych czasach" była poświęcona ewolucji w budownictwie i kluczowych sektorach nieruchomości.

Dziękujemy partnerom tegorocznego wydarzenia, firmom: AEC Design, Baukrane, Deante, DD Group, Evojam, Kiloutou,  Kofio.pl, OnGeo oraz RynekPierwotny.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu