Wiadomości 3 lis 12
Forum Ekspertów 2023: komunikacja, jakość budynków, inflacja

Komunikacja pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego i jakość budynków to główne tematy pierwszej z panelowych dyskusji podczas naszej konferencji Forum Ekspertów 2023. Drugoplanowe bohaterki spotkania to frekwencja, zarówno samego wydarzenia jak i wyborcza, oraz inflacja, która przystopowała rozwój inwestycji i uderzyła głównie w generalnych wykonawców.

W debacie wzięli udział: Agnieszka Kalinowska-Sołtys – Architektka-Partnerka, Członkini Zarządu – APA Wojciechowski Architekci oraz Prezeska SARP,     Marcin Antczak – CEO – Grupa Antczak, Katarzyna Unold – Dyrektor Zarządzająca – Acciona oraz Jakub Skiba – Prezes – Alfa-Bet Polska. Dyskusję prowadził Michał Oksiński, rektor serwisu Kompas Inwestycji.

– Koszty utrzymania budynku są głęboko badane przez klientów i analizowane podczas decyzji zakupowych – podkreśliła Katarzyna Unold – Dyrektor Zarządzająca – Acciona. Z kolei Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak zaznaczył, że inwestorzy długoterminowi nie mogą sobie pozwolić na budowanie obiektów niskich jakości, ponieważ koszty gwarancyjne pochłaniają potem cały zysk.

Z perspektywy Jakuba Skiby, Prezesa Alfa-Bet Polska, firmy działającej w generalnym wykonawstwie, to właśnie w generalnych wykonawców najbardziej uderzyła inflacja. – Ostatnich kilkanaście lat to bardzo intensywny rozwój gospodarczy, rozwijał się e-commerce, rozwijały się magazyny. Sytuacja w 2022 roku diametralnie się zmieniła: odpływ inwestorów, wstrzymanie inwestycji. Wojna w Ukrainie spowodowała, że jesteśmy postrzegani jako rynek zagrożony, niemalże frontowy. Stanęło wiele inwestycji, również mieszkaniowych, magazynowych i produkcyjnych. Mieszkaniówka zaczyna lekko odbijać, ale mamy o 30 proc. mniej wydanych pozwoleń na budowę – dodał Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak.

Konferencja Forum Ekspertów to wydarzenie organizowane przez platformę Kompas Inwestycji. Tegoroczna V edycja odbyła się 19 października w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre przy ul. Towarowej 2 w Warszawie. Konferencja pod hasłem "Budownictwo w niepewnych czasach" była poświęcona ewolucji w budownictwie i kluczowych sektorach nieruchomości.

Dziękujemy partnerom tegorocznego wydarzenia, firmom: AEC Design, Baukrane, Deante, DD Group, Evojam, Kiloutou,  Kofio.pl, OnGeo oraz RynekPierwotny.pl, a także patronom konferencji: Builder, Inżynier Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, PINK - Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych

 

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu