Wiadomości 22 wrz
F.S.O. Park – wielofunkcyjne i zrównoważone miasto przyszłości

Na 25 lat jest rozpisana realizacja nowego wielofunkcyjnego projektu OKAM na 62 ha terenu po dawnych zakładach FSO na Pradze-Północ w Warszawie. W planach jest zrównoważone Miasto Przyszłości - 20 ha zieleni, w tym 10 ha centralny park, szereg rozwiązań ekologicznych, dopracowany układ architektoniczny z nowoczesnymi mieszkaniami, placówkami edukacyjnymi, a także przestrzeniami handlowo-usługowymi czy biurowymi.


Rozpoczęcie prac, na 62 ha działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, w ramach I etapu, planowane jest na początek 2025 roku, a realizacja całego projektu rozłoży się na ok. 25 lat.

 – Przez ponad 2 lata od zakupu działki intensywnie pracowaliśmy z władzami i organizacjami lokalnymi, partnerami oraz ekspertami, aby wypracować wspólną, satysfakcjonują dla wszystkich stron wizję przyszłości terenu po dawnej FSO. Tworząc koncepcję jego zagospodarowania przyświecała nam przede wszystkim chęć zbudowania miejsca, które będzie charakteryzować wysoka jakość życia, odpowiadającego na potrzeby współczesnych i przyszłych pokoleń. F.S.O. PARK ma być miejscem, które łączy - społeczność lokalną, biznes oraz władze lokalne na różnych płaszczyznach wokół takich idei, m.in. jak: edukacja, ekologia i wspólnota. Założyliśmy zrównoważoną rewitalizację, połączenie historycznych elementów z nowymi funkcjonalnościami i nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym prośrodowiskowymi - które miałyby stworzyć zrównoważone, multifunkcjonalne Miasto Przyszłości - zaznacza Arie Koren, założyciel OKAM Capital i CEO OKAM City, spółki realizującej inwestycję.

Wizja architektoniczna terenu została stworzona przez OKAM we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Nawiązuje ona do Master Planu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r.

OKAM zakupił podupadły, pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych w 2021 r. Mając doświadczenie w rewitalizacji terenów pofabrycznych i przykładając wagę do historii, deweloper już przed dwoma laty podjął decyzję o zachowaniu wybranych budynków lub ich fragmentów, co zostało ujęte w koncepcji Master Planu.



– Zgodnie z ideą “od wysokiej jakości pracy do wysokiej jakości życia” z terenu, będącego niegdyś miejscem pracy, pragniemy stworzyć wyjątkową, otwartą przestrzeń do życia, dla osób, które są świadome siebie, swoich oczekiwań oraz wartości. Za główny cel postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na wyzwania współczesnego świata, w tym: zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska, wzrost emisji CO2, izolację społeczną, hałas czy niewystarczającą edukację w tych tematach. Zacznijmy te zmiany razem w F.S.O. PARK, w miejscu, które ma łączyć. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz skali projektu – 62 ha, wierzymy, że jest to jak najbardziej realne, a dzięki temu ta część Warszawy zmieni się nie do poznania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Inwestycję łączącą przestrzenie: mieszkaniową, edukacyjno-sportową, handlowo-usługową czy biurową, w całości w duchu ekologii, chcemy prowadzić przy współpracy z partnerami, którzy wyznają wartości podobne do naszych i patrzą w tym samym kierunku, co my w duchu zrównoważonego rozwoju – zaznacza Anna Watkowska, Członek Zarządu OKAM City i Lider Projektu F.S.O. PARK.

Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie ok. 700.000 mkw., zaś PUM niemal 440.000 mkw. Realizacja I etapu planowana jest w I kwartale 2025 r. W ramach I etapu projektu, który obejmie ok. 11 ha, powstanie część budynków mieszkalnych z powierzchniami handlowo-usługowymi a także pierwszy fragment parku. Docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy. Realizacja całego projektu przewidziana jest na ok. 25 lat.

F.S.O. PARK nie będzie ogrodzony, będzie miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, w inwestycji przewidziano liczne przestrzenie publiczne. Poza zabudowaniami mieszkaniowymi pojawią się obiekty edukacyjne oraz handlowo-usługowe, w tym przestrzeń pod eko-targ, powierzchnie biurowe, a także strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. Mieszkańcy Warszawy będą posiadać swobodny dostęp m.in. do 10 ha parku.

Koncepcja Master Planu zakłada budowę placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowej z przeznaczeniem dla ponad 650 uczniów (ponad 200 więcej niż wynika z obliczeń), która ma powstać w ramach I etapu inwestycji. W przyszłości mają szansę pojawić się w F.S.O. PARK następne placówki edukacyjne. Wizja OKAM zakłada ponadto stworzenie terenów rekreacyjno-sportowych, a także np. publicznego skateparku, ścieżek biegowych czy rowerowych.

Tereny zielone wypełnią ok. 20 ha działki, z czego 10 ha zajmie park przebiegający przez centralną część inwestycji. Projekt będzie realizowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa, a przy jego powstaniu używane będą przede wszystkim przyjazne środowisku materiały i prefabrykaty. Na terenie projektu mają szansę pojawić się rozwiązania z obszaru OZE: fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Dzięki energii odnawialnej możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci o 20 proc. Planowany jest też system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu