Wiadomości 20 maj 2022
Zielona energia w biurach. Ghelamco zbuduje własne farmy fotowoltaiczne

Ghelamco rozpoczyna budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Do 2024 roku firma chce osiągnąć neutralność energetyczną. Pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości zieloną energią elektryczną będzie Warsaw Unit.

Budowa farm fotowoltaicznych przez Ghelamco to pierwszy tego typu projekt wpisujący się w strategię ESG dewelopera i krok do tego, by stać się całkowicie neutralnym energetycznie. Pierwsze farmy fotowoltaiczne powstaną w sześciu lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. – Od 2015 roku kupujemy energię z zielonymi certyfikatami, ale to było dla nas niewystarczające. Chcieliśmy zrobić kolejny, znaczący krok w kierunku ograniczenia śladu węglowego. Dlatego sami postanowiliśmy produkować czystą energię. M.in. dzięki temu do 2024 roku Ghelamco w Polsce chce osiągnąć neutralność energetyczną. Wkrótce zaprezentujemy kolejne rewolucyjne rozwiązania wpisujące się w naszą strategię ESG – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco Poland.

Pierwszym wieżowcem dewelopera, który zostanie w 100 proc. zasilony zieloną energią będzie Warsaw Unit. Wieżowiec posiada m.in. certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding oraz precertyfikację w systemie WELL v2 Core z punktacją, która otwiera drogę na otrzymanie końcowej maksymalnej certyfikacji.

Ghelamco dąży do tego, by energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje, jak również własną przestrzeń biurową. – Innowacyjne projekty wdrażane przez Ghelamco wyznaczają kierunki zrównoważonego rozwoju. Dla naszych najemców ma to olbrzymie znaczenie. Poza czystą energią oferujemy również najemcom platformę analityczną Signal OS, która jest świetnym narzędziem do stałego monitorowania zużycia energii. Firmy, które wdrażają strategie ESG, decydując się na biurowce Ghelamco zyskują gwarancję, że ich działalność może przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego – informuje Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland.

– Kluczową przewagą konkurencyjną opracowanego przez nas projektu jest możliwość znaczącego ograniczenia emisji CO2 z produkowanej energii elektrycznej dzięki posiadaniu własnego źródła odnawialnego. Ghelamco zastosuje panele najwyższej jakości, gwarantujące wydajną produkcję energii w okresie 30 lat. Również w tej inwestycji analizujemy cały cykl życia produktu z punktu widzenia jak najmniejszego ingerowania w środowisko – mówi Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Pierwsze farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW zapewnią roczne zapotrzebowanie energetyczne dla Warsaw Unit. Ghelamco dokonało wcześniej analizy śladu węglowego wieżowca. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych, emisja CO2 dla Warsaw Unit w całym cyklu jego życia zostanie obniżona aż o 53%, a w zakresie zużycia mediów, aż o 70%. Umowa na realizację pierwszej z farm została podpisana z polską firmą Revolt Energy. Rozpoczęcie produkcji czystej energii elektrycznej planowane jest w trzecim kwartale 2022 roku.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu