Wiadomości 6 lip
Warszawski wieżowiec Ghelamco ma platynowy certyfikat WELL

Liczący 46 pięter Warsaw Unit, nowoczesny i niskoemisyjny biurowiec Ghelamco, jako pierwszy i jedyny budynek w Polsce uzyskał certyfikację WELL Core na najwyższym poziomie platinum. Obiekt będzie także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości czystą energią elektryczną.

Warszawski biurowiec przy rondzie Daszyńskiego jest też pierwszym obiektem z certyfikatem WELL Core w ramach programu pilotażowego WELL v2 z tak wysokim wynikiem: 99/100 punktów. Wcześniej Warsaw Unit otrzymał również WELL Health-Safety Rating.

– Jesteśmy dumni, że Warsaw Unit otrzymał certyfikat WELL Core na poziomie Platinum jako jedyny w Polsce. To wyróżnienie świadczy o naszym zobowiązaniu wobec zrównoważonego rozwoju i zgodności z polityką ESG. Dążymy do tworzenia przestrzeni, które nie tylko odpowiadają na potrzeby biznesu, ale również dbają o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie użytkowników. Tak wysoka punktacja i platynowy poziom dla Warsaw Unit potwierdzają również, że nasz budynek oferuje najwyższe standardy zrównoważonego projektowania, a my jesteśmy liderem w tej dziedzinie w Polsce – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

WELL jest systemem wielokryterialnej certyfikacji budynków, który ma na celu potwierdzenie najwyższej troski o zdrowie i komfort pracy użytkowników. Aby obiekt otrzymał certyfikat na poziomie platinum, musi spełniać najwyższe standardy w kilkunastu obszarach, takich jak: powietrze, woda, światło, ruch, komfort cieplny, akustyka czy materiały. Warsaw Unit spełnił ponad 100 wymagań, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla użytkowników. W regionie CEE tylko w Rumunii znajdują się dwa obiekty certyfikowane na poziomie platinum. Trzy państwa posiadają natomiast po jednym takim budynku: Słowacja, Węgry oraz Czechy. Od teraz do tego grona dołączyła również Polska.

Liczący 46 pięter i 59 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej Warsaw Unit jest najbardziej ekologicznym i zaawansowanym technologicznie wieżowcem w Polsce, doskonale wpisującym się w strategię ESG firmy Ghelamco oraz jej najemców. Już wcześniej obiekt jako pierwszy wysokościowiec w kraju otrzymał zielony certyfikat BREEAM z najwyższą możliwą oceną outstanding. Inwestycja jest też certyfikowana w systemach WELL Platinium, WELL Health-Safety Rating, Green Standard Building oraz „Obiekt bez barier”.

O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw Unit codziennie dba ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach nowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom, zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych. Warsaw Unit będzie także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w 100% czystą energią elektryczną. To efekt ogłoszonego przez Ghelamco przełomowego projektu budowy własnych farm fotowoltaicznych.

W Polsce o pełną certyfikację WELL stara się ponad 100 obiektów, natomiast o WELL lub WELL Health Safety Rating walczy ponad 200 budynków. Wieżowiec Warsaw UNIT posiada oba te wyróżnienia.

– Uzyskanie certyfikatu WELL Core w ramach programu pilotażowego WELL v2 na najwyższym możliwym poziomie Platynowym wymagało ogromnego zaangażowania inwestora, projektantów, wykonawcy i zarządcy obiektu. Jest efektem ciężkiej i długiej pracy dużego zespołu. Cieszymy się, że mogliśmy go wesprzeć naszym doświadczeniem i teraz wspólnie świętować ten sukces – komentuje Daniel Hojniak, kierownik zespołu WELL AP, LEED AP, BREEAM AP w Sweco Polska.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu