W województwie łódzkim wyrośnie farma wiatrowa
W Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim powstanie farma wiatrowa o łącznej mocy 20 MW. Praca 9 turbin wiatrowych zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Długofalowy plan Grupy Tauron zakłada kolejne inwestycje, aby do 2030 roku w energetyce wiatrowej osiągnąć 1100 MW.
Nowy projekt spółki Tauron jest już gotowy do budowy - posiada wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia. Farma wiatrowa obejmie łącznie 9 turbin, każda o mocy 2,2MW. Inwestycja w Nowej Brzeźnicy rozpocznie produkcję energii elektrycznej na początku 2025 roku.
W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Obie inwestycje - w Mierzynie i Nowej Brzeźnicy - realizuje spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
Tauron do niedawna posiadał dziewięć farm wiatrowych tj.: Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Spółka ukończyła właśnie budowę kolejnych dwóch farm wiatrowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz łódzkim tj. Majewo oraz Piotrków zwiększając łączną moc posiadanych farm wiatrowych o 36 MW.
W perspektywie 2025 roku Tauron Polska Energia planuje podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chce dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii. W czerwcu 2021 roku Tauron kupił półkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW w gminie Milejewo (powiat elbląski w województwie warmińsko-mazurskim), w grudniu 2020 roku firma przejęła projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim będzie się składać 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych.