Wiadomości 29 sty 2018
Szkolenie z zakresu nowelizacji przepisów o F-gazach | Klimazbyt

Hurtownia branżowa Klimazbyt we współpracy z aveECO i Meritum Competence mają przyjemność zaprosić firmy instalacyjno - serwisowe sprzedające, montujące i serwisujące układy chłodnicze, klimatyzacyjne oraz pompy ciepła na szkolenie o tematyce:

„Obowiązki serwisów i dystrybutorów urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła wynikające z ustawy o SZWO i F-gazach ukierunkowane na praktyczną pomoc w prowadzeniu rejestru urządzeń oraz raportowania do Biura Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (raporty za 2017 do 28.02.2018).”

 

Termin: 16.02.2018 w godz.: 9:30 – 16:30

Miejsce: Hotel Haffner ul. J. J. Haffnera 59 w Sopocie

Zgłoszenia należy kierować mailowo do 13.02.2018 na adres: biuro@klimazbyt.pl

  /  tel. kom: 601-675-771.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt szkolenia: 185 zł brutto / osobę

Szkolenie zostało przygotowane dla firm instalacyjno-serwisowych:

  • montujących i obsługujących układy chłodnicze i klimatyzacyjne w urządzeniach stacjonarnych i ruchomych,
  • sprzedających stacjonarne urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze oraz pomy ciepła.

CEL SZKOLENIA:

Celem szkolenia jest uświadomienie i usystematyzowanie wszystkich ustawowych obowiązków firm instalacyjno-serwisowych branży chłodnictwa i klimatyzacji, wynikających z ekologicznych aktów prawnych, w tym w szczególności przepisów o dotyczących stosowania F-gazów.

Uczestnicy nabędą całościową wiedzę o tym – co i pod jakimi warunkami jest dozwolone według najbardziej aktualnych aktów prawnych, jakie działania należy obowiązkowo wykonywać, jaka działalność wymaga pozwolenia stosownych organów lub dokonania zgłoszenia w odpowiednim urzędzie, jak prowadzić wymagane prawem rozmaite ewidencje, jak sporządzać obowiązkowe sprawozdania oraz gdzie i w jakim terminie je składać, jak kalkulować opłaty za korzystanie ze środowiska, jak przygotować się do kontroli WIOŚ i UDT oraz spokojnie ją przebyć? Zajęcia teoretyczne będą uzupełnione sesją praktycznych ćwiczeń.

Nabyta wiedza i umiejętności pozwolą instalatorom prawidłowo ułożyć współpracę z operatorami urządzeń zawierających F-gazy. Dzięki szkoleniu firmy serwisowe będą mogły "na bieżąco" wypełniać wszystkie formalne obowiązki "środowiskowe" oraz terminowo sporządzać liczne urzędowe ewidencje i sprawozdania. W konsekwencji, instalatorzy będą funkcjonować w zgodzie z obowiązującym prawem ekologicznym i uchronią od wysokich kar zarówno siebie jaki swoich klientów.

PROGRAM SZKOLENIA

Część teoretyczna:

Aktualne obowiązki firm instalacyjno-serwisowych wynikające ze znowelizowanej ustawy o F-gazach i rozporządzeń ministrów z 2017/2018 r., dotyczące: o stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, o ruchomych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, o czynników chłodniczych, o protokoły, oznakowania, instrukcje itd.

Obowiązki operatorów – co powinien wiedzieć serwis?

  • Funkcjonowanie Centralnego Rejestru Operatorów – co serwis musi wiedzieć o CRO po nowelizacji ustawy o F-gazach?
  • wzorcowa współpraca serwisów z operatorami w kontekście CRO – omówienie przypadków,
  • wszystkie funkcjonalności systemu CRO po zmianach z 2017/2018, o jakie czynności, kiedy i jak wpisywać do CRO, kto jest uprawniony do wpisów?
  • najczęstsze błędy w CRO i jak im zapobiegać?

Baza Danych Sprawozdań dot. SZWO i F-gazów (BDS):

  • kto, kiedy i jak jest zobowiązany do składania sprawozdań?
  • bieżące ewidencje i zawartość merytoryczna sprawozdań.

Rejestr sprzedanych urządzeń niehermetycznych, gromadzenie i przechowywanie dowodów, sankcje ustawowe.

Kary w przepisach F-gazowych oraz w innych regulacjach środowiskowych dotyczących firm instalacyjno-serwisowych.

Zarys pozostałych obowiązków firm serwisowych w zakresie ochrony środowiska:
- ewidencja i sprawozdania z emisji F-gazów (BDS, KOBiZE, Urząd Marszałkowski), o stosowanie chemikaliów – o co będzie pytać inspektor WIOŚ na kontroli? o właściwa gospodarka odpadami – zasady postępowanie i dokumentacja, o co kontroluje inspektor UDT.

Część praktyczna – ćwiczenia:

Centralny Rejestr Operatorów z punktu widzenia serwisu:

  • wszystkie funkcjonalności CRO – „na żywo” i w praktyce, o prawidłowe dokonywanie wpisów do Kart Urządzeń, o propozycje zapisów umownych dot. współpracy serwisów z operatorami.

Baza Danych Sprawozdań dot. SZWO i F-gazów (BDS):

  • formalności związane z rejestracją w systemie BDS,
  • zebranie danych i przygotowanie dokumentacji źródłowej do sprawozdania, o prawidłowe wypełnianie sprawozdań dla poszczególnych typów działalności – krok po kroku,

Dyskusja i pytania – omówienie zagadnień proponowanych przez uczestników szkolenia.

WYKŁADOWCY:

Michał Dobrzyński:
Założyciel firmy audytorskiej aveECO, specjalizującej się w legislacji ekologicznej dotyczącej chłodnictwa i klimatyzacji, systemów ppoż. i rozdzielnic elektrycznych. Autor licznych publikacji i procedur w zakresie stosowania gazów fluorowanych  (F-gazów) i substancji kontrolowanych (SZWO); prelegent na stukilkudziesięciu seminariach i szkoleniach poświęconych tej tematyce; audytor ekologiczny, konsultant legislacji dot. w/w zagadnień – współpracujący z polskimi ministerstwami oraz organami Unii Europejskiej. Pełni funkcję administratora konta operatora dla firm przemysłowych i handlowych. Twórca projektu szkoleniowego dot. legislacji ekologicznej w ramach Akademii Klimatyzacji LG w latach 2014-2015. Michał Dobrzyński był wieloletnim Prezesem Zarządu Fundacji Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON, z którą związany był przez ponad 14 lat (1999-2014) oraz Dyrektorem Krajowego Forum Chłodnictwa Związku Pracodawców (2000-2010).

Krzysztof Pietrzak:
Właściciel firmy Meritum Competence. Specjalista w zakresie przepisów prawnych dot. stosowania czynników chłodniczych (SZWO, F-gazy) oraz gospodarki odpadami.

Serdecznie zapraszamy.