Wiadomości 9 gru 2021
Święta to prezenty i góra odpadów

Święta to prezenty i góra odpadów. W grudniu przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Często zapominamy, że prezenty, potrawy i ozdoby to nie tylko przyjemności, ale również powód powstania dużej ilości śmieci. Dzięki zmianie nawyków łatwo ich uniknąć, a nowoczesne systemy zbiórki odpadów poradzą sobie z każdą ich ilością.

Ile śmieci produkuje się w okresie świątecznym?

Wiele osób wyczekuje świąt Bożego Narodzenia. Już w połowie listopada w miastach startują świąteczne jarmarki i zmienia się atmosfera. Pojawiają się bombki i światełka, zastanawiamy się nad wyborem choinki, szukamy prezentów dla bliskich, a także planujemy posiłki. W ferworze przygotowań łatwo zapomnieć, że pomimo radosnej atmosfery świąt, są one dużym zagrożeniem dla środowiska.

W okresie przedświątecznym produkuje się i sprzedaje ogromne ilości wstążek i papieru pakowego. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda obliczyli, że gdyby każda rodzina w USA użyła ponownie dwóch stóp (60,96 cm) świątecznych wstążek, zaoszczędzone 38 000 mil (61 155 km) pozwoliłoby na zawiązanie kokardy wokół całej Ziemi! Z kolei, gdyby każda amerykańska rodzina opakowała trzy prezenty używając ponownie starego papieru, zaoszczędzona ilość wystarczyłaby, żeby pokryć 45 000 boisk piłkarskich.

Podczas świąt marnujemy ogromne ilości jedzenia. Według badań, w Europie rocznie wyrzuca się 88 milionów ton jedzenia, a gospodarstwa domowe odpowiedzialne są za ponad połowę strat. Podobnie rzecz ma się z prezentami. Według obliczeń, w samej Australii niechciane upominki przyczyniają się do produkcji śmieci wartych 400 milionów dolarów.

Święta zero waste

Okres Bożego Narodzenia to czas przyjemności i spotkań w rodzinnym gronie, ale również poważne obciążenie dla systemów gospodarki odpadowej. Przedświąteczne tygodnie to również szczyt sezonu dla stacjonarnych i internetowych sklepów. Co przyczynia się nie tylko do wzmożonej produkcji odpadów, ale również sporych emisji gazów cieplarnianych.

Jak zapobiegać powstawaniu śmieci w trakcie świąt? Najprostszym, ale również najbardziej efektywnym sposobem będzie ponowne użycie posiadanych w domu materiałów. Prezenty wcale nie muszą być opakowane błyszczącym, wzorzystym papierem, bo równie dobrze sprawdzi się szary, ozdobiony odręcznymi rysunkami. Domowe śmieci można również przekształcić w choinkowe ozdoby – np. zużyte żarówki można pomalować. Dzięki czemu zmienią się w bombki, a ze starych kartek można przygotować girlandy.

Również zmiana podejścia do prezentów pozwala na zmniejszenie ilości świątecznych śmieci. Warto zaoferować bliskim doświadczenia takich jak bilety na koncerty czy wspólną podróż. Świetnie sprawdzą się również jadalne podarunki. Jeśli jednak chcemy podarować komuś coś namacalnego, zadbajmy, żeby odznaczało się to wysoką jakością i było łatwe w naprawie.

Jednym z największych poświątecznych problemów jest utylizacja choinki. Jeśli używamy sztucznej, pamiętajmy, żeby robić to przez kilkanaście sezonów. Jeżeli zaś zdecydujemy się na żywą, warto ją wypożyczyć lub zainwestować w drzewko w doniczce, co pozwala zasadzić je ponownie. Żeby uniknąć marnowania żywności, przygotujmy sobie dokładną listę zakupów oraz zaplanujmy ilość świątecznych posiłków. Niezjedzone potrawy można zapakować w wielorazowe pojemniki.

Gdzie wyrzucić papier do pakowania?

Ponieważ w trakcie świąt powstaje duża ilość opadów, nie każdy system ich zbierania będzie na to przygotowany, a braki w wiedzy mogą doprowadzić do wyrzucania śmieci do niewłaściwych koszy. Nowoczesne sposoby zbiórki odpadów pozwalają rozwiązać ten problem. Jednym z nich są kontenery opracowane przez firmę Idealbin. Wyposażone są one m.in. w zgniatarkę, co eliminuje możliwość ich przepełnienia oraz w czujnik zapełnienia wysyłający sygnał, gdy kosz jest gotowy do odbioru.

Oprócz tego użytkownicy kontenerów Idealbin mogą pobrać aplikację mobilną służącą jednocześnie za klucz do koszy oraz źródło wiedzy. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że resztek mięsnych potraw nie powinno wyrzucać się do odpadów biodegradowalnych. Lakierowany papier do prezentów nie powinien skończyć w koszu na papier.

Jak widać, święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości i prezentów, ale również wzmożonej pracy dla firm zajmujących się zbiórką i utylizacją odpadów. Na szczęście zmiana naszych nawyków w połączeniu z wysokiej jakości systemem kontenerów pozwala zmniejszyć ilość produkowanych w tym czasie śmieci.

Tagi: ekologia
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl