Wiadomości 27 wrz
Nowa rzeczywistość zakupowa. 8 trendów konsumenckich w Polsce

Wraz z dynamicznymi zmianami w świecie i gospodarce, polscy konsumenci przyjmują nowe postawy i oczekiwania wobec marek i usług. Zrozumienie tych trendów staje się kluczowe dla firm, które chcą utrzymać się na rynku i pozyskać lojalnych klientów. Oto istotne trendy, które już przejawiają polscy konsumenci.

Rosnąca wrażliwość na cenę

Obecna sytuacja gospodarcza i socjalna skłania polskich konsumentów do większej wrażliwości na cenę. Coraz częściej szukają oni rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić, co wpływa na wybór marek i produktów.

Popularność rozwiązań bezobsługowych

Klienci oczekują dostępu do usług i produktów od ręki. Kanały self-service, takie jak portale internetowe i aplikacje mobilne, stają się coraz bardziej popularne, umożliwiając klientom samodzielne załatwianie spraw czy kasowanie produktów.

Akceptacja interakcji z AI

Boty i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI) stają się bardziej akceptowalne. Klienci cenią szybkie odpowiedzi i dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, co sprawia, że tego typu rozwiązania zyskują na popularności.

Spójność, prostota i szybkość

Klienci oczekują szybkiego i prostego rozwiązywania swoich problemów. Poszukują procesów zakupowych, które są łatwe w użyciu i nie wymagają wielokrotnego wprowadzania danych czy wypełniania formularzy.

Hiperpersonalizacja

Personalizacja obsługi klienta nadal jest priorytetem. Klienci oczekują dostępu do różnych kanałów komunikacji i ofert dostosowanych do ich preferencji i potrzeb.

Automatyzacja procesów na wielką skalę

Firmy stosują automatyzację procesów, aby zwiększyć efektywność, obniżyć koszty i minimalizować błędy. Automatyzacja jest szczególnie widoczna w branżach, gdzie deficyt pracowników wymaga pełnej automatyzacji procesów.

Świadomość cyberbezpieczeństwa

Coraz więcej firm i klientów zdaje sobie sprawę z ważności ochrony danych i bezpieczeństwa w zakupach online. Firmy inwestują w środki zaradcze, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom.

Ekologia ma znaczenie

Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na ekologiczność marek i ich działań proekologicznych. Firmy, które dbają o środowisko naturalne, zyskują na reputacji i wizerunku.

Podsumowując, polscy konsumenci stają się bardziej świadomi, wymagający i odpowiedzialni. Firmy, które dostosują się do tych trendów i dostarczą rozwiązania spełniające oczekiwania swoich klientów, będą miały lepsze szanse na sukces na konkurencyjnym rynku. Dla firm działających w Polsce, zrozumienie tych trendów staje się kluczowym elementem strategii rozwoju i utrzymania konkurencyjności.

Źródło informacji: ICAN Institute

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl