Wiadomości 12 cze 2020
Skyliner sięgnął nieba

fot. Kompas Inwestycji

Realizowany na warszawskiej Woli biurowiec Skyliner osiągnął swoją docelową wysokość 195 metrów. Generalny wykonawca, firma Warbud, zakończył właśnie konstrukcję żelbetową budynku, a na szczycie obiektu zawisła symboliczna wiecha. Obecnie na wysokościowcu trwają najtrudniejsze i wymagające maksymalnej precyzji prace związane z montażem elewacji na najwyższych poziomach i na tzw. „pióropuszu”.

Na potrzeby budowy konstrukcji żelbetowej przy inwestycji Grupy Karimpol zużyto ok. 8.300 ton stali, wylanych zostało 50.700 msześć. betonu, a na placu budowy w prace żelbetowe zaangażowanych było bezpośrednio ok. 100 osób, m. in. cieśle, zbrojarze, operatorzy żurawia, czy hakowi. 44 piętra biurowca i docelowe 195 metrów wysokości, na które składa się 23-metrowe podium oraz wieża, zwieńczone zostały tradycyjną wiechą.

– Zarówno dla mnie, jak i dla całego zespołu Skyliner jest najtrudniejszym obiektem, jaki realizowaliśmy w dotychczasowej karierze zawodowej, przede wszystkim ze względu na skalę obiektu, wysokość oraz przyjęte rozwiązania projektowe i konstrukcyjne. Każdego dnia wkładamy serce w tę budowę, to właśnie dzięki pasji oraz zaangażowaniu całego zespołu uzyskaliśmy obecny efekt – mówi Piotr Pikuła, kierownik budowy Skylinera z Warbud.

Obecnie na placu budowy Skylinera prowadzone są roboty elewacyjne na szczycie budynku. Jest to najtrudniejsza część prac ze względu na wysokość, ograniczony dostęp i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo na tym etapie robót prace elewacyjne nie mogą być prowadzone z wnętrza budynku ponieważ do większości elementów fasadowych na tej wysokości nie ma już dostępu ze środka biurowca.  Montaż elewacji wykonywany jest więc przy użyciu żurawia wieżowego i odbywa się w asyście alpinistów. Ostatni etap prac elewacyjnych dotyczy fasady ściany wspornikowej wieńczącej budynek czyli tzw. „pióropusza”.  Elewacja pióropusza będzie wykonywana z rusztowania ustawionego na stropie skośnym o spadku ponad 60% oraz na platformie wiszącej. Najwyższy punkt rusztowania znajdzie się natomiast na poziomie ponad 195 metrów.

Autorem projektu architektonicznego Skylinera jest pracownia APA Wojciechowski. Obiekt zaoferuje około 45.000 mkw. powierzchni biurowej. Na każdym piętrze do dyspozycji przyszłych najemców będzie ok. 1.500 mkw. przestrzeni. Budynek będzie się składać z 30 poziomów biurowych oraz 4 przeznaczonych na cele handlowo-usługowe, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Na ponad 3.500 mkw.  powierzchni znajdą się: m.in. sklepy, restauracje, kawiarnie czy fitness. Dodatkowo na wysokości 165 m są planowane dwa poziomy Skybaru z widokiem na panoramę miasta. Skyliner jest pre-certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu