Rusza budowa Teatru KTO w Krakowie
fot. Kompas Inwestycji
W miejscu XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo firma Moris Polska zbuduje siedzibę krakowskiego Teatru KTO. Obiekt, którego projekt wyszedł z pracowni MTWW Architekci, będzie oszczędny energetycznie, a jego fasadą będzie zrewitalizowana XIX-wieczna elewacja.
Zwycięzcą przetargu na generalne wykonawstwo Teatru KTO została stołeczna firma Moris Polska. Realizacją kontraktu zajmie się jej oddział południowo-wschodni. W ramach kontraktu o wartości 13,84 mln zł zrealizowana będzie budowa teatru o trzech kondygnacjach nadziemnych, w tym m.in. części biurowej, kotłowni, zaplecza technicznego sceny, pomieszczeń technicznych i sanitariatów oraz układu drogowego z zachowaniem istniejącego wjazdu na działkę. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 597 mkw przy kubaturze 5856 msześć. Teatr KTO będzie miał powierzchnię użytkową 842 mkw. Budynek powstanie przy ul. Jana Zamoyskiego 50 w Krakowie.
W projekcie zachowano maksimum materii historycznej spełniającej wymagania wytrzymałościowe. Budynek będzie się składał z zachowanej i odrestaurowanej XIX-wiecznej elewacji frontowej z przeszklonym foyer, ponadto z głównej zwartej bryły teatru na planie prostokąta, zachowanej tylnej historycznej absydy oraz z bryły nadbudowy o dwie kondygnacje istniejącego budynku gospodarczego łączącego się z bryłą teatru. Siedzibę Teatru KTO zaprojektowano z troską o osoby niepełnosprawne, w tym korzystające z wózków inwalidzkich. Projekt nie zawiera żadnych barier architektonicznych. W budynku znajdzie się winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych obsługująca wszystkie kondygnacje teatru.
Budynek teatru przewidziano jako oszczędny energetycznie. Warstwy w przegrodach budowlanych zaprojektowano tak, aby współczynniki przenikania ciepła były niższe niż normatywne.
Jak podaje wykonawca, Teatr KTO stan surowy otwarty osiągnie w I kwartale przyszłego roku. Prace nad elementami wykończeniowymi będą trwały w okresie miesięcy cieplejszych. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.