Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 14 mar 2019
Rozwój gruntowych pomp ciepła przy mocnym wsparciu geologii

fot. Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy

Forum Pomp Ciepła to coroczne spotkania skupiające inwestorów, wykonawców i potencjalnych klientów zainteresowanych alternatywnymi rozwiązaniami grzewczymi. Oprócz aspektu biznesowego, ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń między specjalistami. Ponieważ znajomość budowy geologicznej jest kluczowa w projektowaniu systemów gruntowych pomp ciepła na wydarzeniu tym nie mogło zabraknąć geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.

Mimo, że inwestycje tego typu wymagają sporych nakładów finansowych, gruntowe pompy ciepła znajdują w Polsce wielu zwolenników. Z pewnością wpływ na taką sytuację, ma wygoda i bezpieczeństwo urządzenia, jego mała awaryjność, fakt, że nie wymaga obsługi, no i to, że praktycznie można je instalować wszędzie.

No właśnie - czy w każdych warunkach geologicznych instalacja gruntowych pomp ciepła jest możliwa, bezpieczna dla środowiska i opłacalna ekonomicznie? Takie pytania najczęściej kierowano do ekspertów PIG - PIB. O ile nie czuliśmy się fachowcami, by odpowiadać na ostatnie ze wskazanych pytań, na dwa pierwsze udzielaliśmy profesjonalnych porad. Mając do dyspozycji największy w Polsce zasób danych geologicznych – Centralną Bazę Danych Geologicznych – z profilami otworów wiertniczych i mapami geologicznymi „od ręki” udzielaliśmy porad i wyjaśnialiśmy zależność powodzenia inwestycji od budowy geologicznej.

Wykorzystując czytelne dla odbiorców nie będących geologami infografiki, a także mapy potencjału geotermalnego wyjaśnialiśmy kluczowe znaczenie informacji geologicznej w procesie projektowania systemów geotermii niskotemperaturowej wykorzystujących otworowe wymienniki ciepła. Wyjaśnialiśmy, że tylko dzięki rzetelnej wiedzy o budowie geologicznej podłoża (rodzaju skał i ich przewodności cieplnej) inwestor, może dobrać optymalną liczbę wierceń i w wielu przypadkach, kiedy warunki geologiczne są korzystne, zmniejszyć nakłady finansowe na wykonanie sytemu geotermalnego. W efekcie uzyskuje się wtedy szybszy czas zwrotu inwestycji. A zatem informacja geologiczna może mieć kluczowe znaczenie w ogólnym rachunku ekonomicznym dla osób, które zdecydują się na wymianę starych, zatruwających środowisko instalacji grzewczych na nowe, energooszczędne i niskoemisyjne rozwiązania.

O ile zasoby CBDG robiły na odwiedzających nasze stoisko duże wrażenie, to jednak proste w odbiorze mapy potencjału geotermalnego, okazały się strzałem w 10. Pierwsza taka mapa, która została opracowana dla rejonu Zgorzelca (w ramach projektu TransGeoTherm) oraz informacja, że w trakcie realizacji są kolejne mapy – dla Krakowa i Wałbrzycha (realizowane w ramach projektu GEOPLASMA CE) – dały nadzieję, że planowanie instalacji gruntowych pomp ciepła, może być dużo być prostsze i efektywniejsze.

Stałym punktem Forum Pomp Ciepła była sesja poświęcona różnym aspektom związanymi z gruntowymi pomp ciepła. Dyskusja dotyczyła spraw technicznych, prawnych, a także geologii. Grzegorz Ryżyński z PIG-PIB przybliżył publiczności mapy potencjału geotermalnego, które mogą być wsparciem dla lokalnego rozwoju gruntowych pomp ciepła.

Udział PIG-PIB jako wystawcy został zorganizowany w ramach tematu Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej i został sfinansowany ze środków NFOŚiGW.

 Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy
Tekst: Anna Bagińska, Grzegorz Ryżyński

Zdjęcia: Anna Bagińska