Wiadomości 24 lut 2021
Panattoni zbudowało 4,6 mln mkw. obiektów z zielonymi certyfikatami

W 2020 roku firma Panattoni uzyskała zielone certyfikaty dla 2,6 mln mkw. powierzchni zdobywając m. in. BREEAM na poziomie Outstanding za najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie. W portfolio Panattoni znalazły się również certyfikaty BREEAM Excellent i Very Good, a także DGNB na poziomie Gold. Deweloper robi kolejny krok m.in. wdrażając energię pochodzącą z odnawialnych źródeł (OZE) czy rozszerzając certyfikację BREEAM na poziomie Excellent.

Panattoni w 2020 r. zwiększyło liczbę certyfikowanych powierzchni o 2,6 mln m kw. i teraz ma na swoim koncie aż 4,6 mln mkw. powierzchni potwierdzonej zielonymi certyfikatami. Najbardziej widowiskowy to BREEAM Outstanding dla czeskiego projektu Panattoni Park Cheb South, który zdobył rekordową punktację 90,65 proc. i znalazł się również na short liście BRE w konkursie BREEAM Awards 2021. Ponadto czeski odział dewelopera z sukcesem ubiegał się o BREEAM Excellent dla Panattoni Park Stříbro, Panattoni Park Cheb i Panattoni Park Brno Airport. Zielona polityka Panattoni realizowana jest na wszystkich rynkach, na których obecna jest firma. W Polsce deweloper uzyskał certyfikację metodą BREEAM dla obiektów o łącznej powierzchni 1,6 mln mkw., z czego aż pół miliona to ocena Very Good.

– Ubiegły rok był dla nas czasem szalonym, pełnym rewolucyjnych zmian. Innowacyjna koncepcja Go Earthwise with Panattoni, nowy standard obiektów, włączając w to nowe elewacje z przeszklonymi częściami biurowymi, ładowarki do samochodów elektrycznych, realne wprowadzenie zieleni na szeroką skalę, nowy design małej architektury jak strefy relaksu, wiaty rowerowe czy przystanki autobusowe oraz wstąpienie do PLGBC i ostatecznie 2,6 mln mkw. certyfikowanej powierzchni – działo się naprawdę dużo, ale traktujemy to jak ekologiczne paliwo, które napędzi naszą działalność w tym roku – jeszcze intensywniejszą niż w 2020 – podsumowuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni.

Od 2021 r. deweloper stawia na odnawialne źródła energii i zmniejsza wykorzystanie energii pierwotnej. – Nawiązaliśmy współpracę z dostawcami energii, która w 100 proc. pochodzi z odnawialnych źródeł. Będzie ona napędzać parki w kilkunastu lokalizacjach – w pierwszej kolejności na Śląsku i Warszawie – wyjaśnia Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni.

Deweloper zasili w OZE obiekty o łącznej powierzchni ok. 3 mln mkw. Dodatkowo, wprowadzony został nowy standard wentylacji sterowanej czujnikami CO2, który jest odpowiedzią firmy na obowiązujące od początku br. przepisy dotyczące zmniejszonego współczynnika energii pierwotnej. Cały czas rozwijane będą również rozwiązania optymalizujące zużycie wody, jak np. wprowadzenie systemów retencyjnych do standardu obiektów. – Planujemy certyfikację wybranych obiektów metodą BREEAM na poziomie Excellent - już teraz staramy się o to na Śląsku, w Warszawie i w Polsce Centralnej, a także przyglądamy się innym certyfikacjom ekologicznym - dodaje Emilia Dębowska.

Zielona polityka firmy pozwala m.in. na oszczędności rzędu 50 proc. w zakresie zużywanej energii oraz zmniejszenia poboru mocy do 60 proc., oszczędności wody pitnej na poziomie 6000 litrów dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 m kw., czy uzyskanie wskaźnika recyclingu na poziomie 90 proc. Jesienią 2019 roku firma rozpoczęła tworzenie projektu aluminiowo-szklanych fasad w częściach biurowych, co w połączeniu z nową koncepcją zieleni na terenie inwestycji, w tym łąkami kwietnymi, ulami i domkami dla bezkręgowców, pozwala tworzyć obiekty bardziej przyjazne dla ich użytkowników i dla środowiska.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu