Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 14 lut
Naklej naklejkę na szybę

Naklej naklejkę na szybę. Raptem kilka dni temu informowaliśmy, że pozbędziemy się naklejek z przedniej szyby auta, a tu rząd szykuje się nam kolejną niespodziankę. Wynika ona konieczności realizacji Ustawy o elektromobilności. W zapisach jej realizacji pojawia się obowiązek posiadania stickera. Tym razem, rak naklejki na szybie może skutkować 500 złotowym mandatem.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Wchodząc w życie w Wigilię ub. r. nowela ustawy, stała się już faktem. Od tej chwili władze większych miasta i najbardziej zanieczyszczonych gmin pracują nad tworzeniem ekologicznych stref czystego transportu. Enklaw, w których mocno zostanie ograniczona możliwość poruszania się pojazdów z silnikami spalinowymi. Ustawa pozwala na tworzenie czystych „oaz” niemal w każdej gminie.

Ekologia w mieście

Zadaniem stref będzie znaczące ograniczenie negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń z transportu oraz wpływu na zdrowie ludzi i środowiska. Jak już pisaliśmy, Kraków jest pierwszym miastem w kraju, którego włodarze zdecydowali się na uruchomienie strefy czystego transportu. Co więcej deklarują, że ten będzie gotowy do końca br. r.?

Już wiadomo, że w wyznaczonej strefie bez ograniczeń z wjazdu skorzystają właściciele aut elektrycznych, wodorowych, zasilanych gazem ziemnym, autobusy zero-emisyjne, pojazdy służb, posiadające specjalne przepustki. Ponadto także niepełnosprawni kierujący (oznakowanymi) pojazdami.

Wszystkie pojazdy będą musiały posiadać wspomnianą naklejkę – sticker, umieszczony na przedniej szybie auta w lewym dolnym rogu. Wspomniana naklejka (wydawana będzie przez prezydentów miast, burmistrzów czy wójtów), w których powstaną strefy i stanowić ma element programu dopuszczającego auta spalinowe do miejskich stref czystego transportu.

Wjazd za opłatą

Już wiadomo, iż wjazd do strefy autem innym niż uprawniony będzie wiązał się z konieczną do uiszczenia opłaty. Jej ostateczna wysokość zostanie ustalona przed wprowadzeniem wspomnianego rozwiązania.

Jednak, nim ustawa zacznie w pełni obowiązywać, już pojawiają się problemy. Jednym tematów wciąż oczekujących rozwiązania jest to, czy wspomniana naklejka będzie obowiązywać kraju, czy tylko w wybranym obszarze miasta, gminy. Czy wykupiona w mieście A, będzie honorowana w gminie B?

Logiczne rozwiązanie jest jedno, ale co zrobić, gdy istnieją różne regulacje prawne dotyczące zwolnień od opłat w poszczególnych gminach. Poczekamy, zobaczymy.

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl