Wiadomości 28 cze 2022
DARCO
Jaki jest koszt pompy ciepła?

Wykorzystując odnawialne źródła energii do ogrzewania domu możesz nie tylko przyczynić się do uratowania klimatu ale także sporo zaoszczędzić! Zainstaluj w domu pompę ciepła, aby do woli korzystać z niewyczerpalnych zasobów energii ze środowiska naturalnego!

Co to jest pompa ciepła?

Jest to maszyna cieplna, która wymusza przepływ energii cieplnej z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej - a więc wbrew zgodnemu z prawami termodynamiki naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Proces odwrotnego przepływu ciepła jest możliwy dzięki dostarczanej z zewnątrz energii, którą generuje pompa przy użyciu odpowiedniego czynnika.

Inwestycja w pompę ciepła

Jaki jest koszt pompy ciepła? Jeśli chodzi o ceny DEFRO DHP PREMIUM zapraszamy do przejrzenia oferty, która znajduje się tutaj. Należy jednak pamiętać, że koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od ceny samej pompy, ale również innych czynników - np. klasy energetycznej budynku, jego lokalizacji czy indywidualnych potrzeb zamawiającego pompę oraz możliwości dofinansowania.

Jednorazowy wydatek początkowy może wydawać się spory. Warto natomiast pamiętać o tym, że koszt ogrzewania domu to nie tylko jednorazowy koszt instalacji danego systemu grzewczego - ale przede wszystkim koszt jego eksploatacji. A w przypadku pompy ciepła jest on oszczędny. Jednocześnie urządzenie jest bardzo ekologiczne.

Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Nie - urządzenia marki DEFRO zużywają nawet o połowę mniej prądu, niż standardowy elektryczny system centralnego ogrzewania. Jak to możliwe? Pompa ciepła ma wyższy tzw. współczynnik wydajności w porównaniu ze standardową instalacją centralnego ogrzewania. Chodzi dokładnie o Coefficient of Performance (COP). To współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii z zewnętrznego źródła (elektrycznej, gazowej, itp.), zużytej przez pompę. Im współczynnik ten jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii z zewnętrznego źródła zasilania, za którą płacimy.

I tak, powietrzna pompa ciepła DEFRO DHP PREMIUM, zasilana energią elektryczną, jest w stanie wygenerować energię cieplną o wartości 12 kW, przy COP równym 4,8. To bardzo dobry wynik. Tymczasem COP standardowej instalacji centralnego ogrzewania może w najlepszym przypadku być teoretycznie równy  1. Dzieje się tak, bowiem zgodnie z prawem zachowania energii, instalacja standardowa musi pobrać z zewnętrznego źródła co najmniej tyle samo energii, ile oddaje ciepła. W praktyce zatem, nawet najbardziej wydajna instalacja standardowa musi pobrać z zewnętrznego źródła więcej energii, niż oddaje w formie ciepła - część energii zewnętrznej w procesie generacji ciepła zostanie utracona i rozproszona w postaci np. energii świetlnej.

To właśnie dlatego roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni ok. 200 m² z instalacją z zamontowaną pompą ciepła wynoszą średnio 1500 zł. Nawet teraz, w dobie braku stabilizacji na rynku cen energii.

Skorzystaj z dofinansowania!

Koszty instalacji nowoczesnego systemu ogrzewania z pompą ciepła można obecnie znacząco obniżyć. Rządowy program "Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie dofinansowania na instalację pompy ciepła w wysokości nawet do 27 tys. zł! Tak duża dotacja, w połączeniu z niskimi kosztami ogrzewania domu pompą ciepła, oznacza, że inwestycja w takie urządzenie może zwrócić się po zaledwie 5 latach!

Czego chcieć więcej? Chyba tylko sprawdzonego, wysokiej klasy urządzenia od polskiego producenta. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki DEFRO, aby znaleźć odpowiadającą Twoim wymaganiom pompę ciepła już dziś!