HeatPex
Wiadomości 28 cze 2022
DARCO
Jaki jest koszt pompy ciepła?

Wykorzystując odnawialne źródła energii do ogrzewania domu możesz nie tylko przyczynić się do uratowania klimatu ale także sporo zaoszczędzić! Zainstaluj w domu pompę ciepła, aby do woli korzystać z niewyczerpalnych zasobów energii ze środowiska naturalnego!

Co to jest pompa ciepła?

Jest to maszyna cieplna, która wymusza przepływ energii cieplnej z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej - a więc wbrew zgodnemu z prawami termodynamiki naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Proces odwrotnego przepływu ciepła jest możliwy dzięki dostarczanej z zewnątrz energii, którą generuje pompa przy użyciu odpowiedniego czynnika.

Inwestycja w pompę ciepła

Jaki jest koszt pompy ciepła? Jeśli chodzi o ceny DEFRO DHP PREMIUM zapraszamy do przejrzenia oferty, która znajduje się tutaj. Należy jednak pamiętać, że koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od ceny samej pompy, ale również innych czynników - np. klasy energetycznej budynku, jego lokalizacji czy indywidualnych potrzeb zamawiającego pompę oraz możliwości dofinansowania.

Jednorazowy wydatek początkowy może wydawać się spory. Warto natomiast pamiętać o tym, że koszt ogrzewania domu to nie tylko jednorazowy koszt instalacji danego systemu grzewczego - ale przede wszystkim koszt jego eksploatacji. A w przypadku pompy ciepła jest on oszczędny. Jednocześnie urządzenie jest bardzo ekologiczne.

Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Nie - urządzenia marki DEFRO zużywają nawet o połowę mniej prądu, niż standardowy elektryczny system centralnego ogrzewania. Jak to możliwe? Pompa ciepła ma wyższy tzw. współczynnik wydajności w porównaniu ze standardową instalacją centralnego ogrzewania. Chodzi dokładnie o Coefficient of Performance (COP). To współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii z zewnętrznego źródła (elektrycznej, gazowej, itp.), zużytej przez pompę. Im współczynnik ten jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii z zewnętrznego źródła zasilania, za którą płacimy.

I tak, powietrzna pompa ciepła DEFRO DHP PREMIUM, zasilana energią elektryczną, jest w stanie wygenerować energię cieplną o wartości 12 kW, przy COP równym 4,8. To bardzo dobry wynik. Tymczasem COP standardowej instalacji centralnego ogrzewania może w najlepszym przypadku być teoretycznie równy  1. Dzieje się tak, bowiem zgodnie z prawem zachowania energii, instalacja standardowa musi pobrać z zewnętrznego źródła co najmniej tyle samo energii, ile oddaje ciepła. W praktyce zatem, nawet najbardziej wydajna instalacja standardowa musi pobrać z zewnętrznego źródła więcej energii, niż oddaje w formie ciepła - część energii zewnętrznej w procesie generacji ciepła zostanie utracona i rozproszona w postaci np. energii świetlnej.

To właśnie dlatego roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni ok. 200 m² z instalacją z zamontowaną pompą ciepła wynoszą średnio 1500 zł. Nawet teraz, w dobie braku stabilizacji na rynku cen energii.

Skorzystaj z dofinansowania!

Koszty instalacji nowoczesnego systemu ogrzewania z pompą ciepła można obecnie znacząco obniżyć. Rządowy program "Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie dofinansowania na instalację pompy ciepła w wysokości nawet do 27 tys. zł! Tak duża dotacja, w połączeniu z niskimi kosztami ogrzewania domu pompą ciepła, oznacza, że inwestycja w takie urządzenie może zwrócić się po zaledwie 5 latach!

Czego chcieć więcej? Chyba tylko sprawdzonego, wysokiej klasy urządzenia od polskiego producenta. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki DEFRO, aby znaleźć odpowiadającą Twoim wymaganiom pompę ciepła już dziś!