Wiadomości 10 lut 2021
Hochtief zbuduje Cogiteon

Firma Hochtief Polska została generalnym wykonawcą Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Obiekt powstanie w Krakowie, a na jego dachu zaplanowano pierwszy w tym mieście spacerowy ogród.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zostanie wybudowane w krakowskiej dzielnicy Czyżyny w pobliżu lotniska Rakowice-Czyżyny. Autorem projektu jest pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. W pierwszym tygodniu lutego firma Hochtief Polska podpisała umowę na generalne wykonawstwo inwestycji. Wartość kontraktu to ponad 172 mln zł. Zgodnie z umową prace rozpoczną się niebawem i zakończą na początku roku 2023.

W ramach zlecenia powstanie obiekt o powierzchni całkowitej ok. 27 500 mkw. i powierzchni użytkowej blisko 14 100 mkw. Budynek o trójkątnym, opływowym kształcie będzie się składał z czterech brył połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Znajdą się w nim m.in. sale wystawowe, laboratoryjne, restauracja oraz przestrzeń konferencyjna, a także podziemny parking z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Kontakt obejmuje także wykonanie infrastruktury zewnętrznej, w tym m.in. dróg wewnętrznych, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych dla samochodów osobowych i autokarów. Ponadto na dachu Cogiteonu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 000 mkw. Obok budynku powstanie park z blisko 300 drzewami, ponad 450 krzewami, łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi.

W obiekcie zastosowano rozwiązania technologiczne przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła i częściowe posadowienie w ziemi pozwolą wykorzystać energię gruntu do ogrzewania i chłodzenia, a system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS będzie pomocny w optymalnym wykorzystaniu zasobów. Budowa finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz środków z budżetu Województwa Małopolskiego.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu