Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 20 sty 2023
Grzałka tacy ociekowej w pompach ciepła - opcja czy konieczność?

Grzałka tacy ociekowej to jeden z elementów wykorzystywanych w pompach ciepła. Jej zadaniem jest ogrzanie wody w tacy ociekowej, co pozwala na uniknięcie zamarzania kondensatu.

Kondensat to wilgoć, która tworzy się podczas procesu odzyskiwania ciepła. W przypadku pomp ciepła, kondensat powstaje w skraplaczu, gdzie para wodna skrapla się i tworzy ciecz. Jeśli kondensat zamarznie, może to prowadzić do uszkodzenia pompy ciepła oraz do zwiększenia jej zużycia energii.

Grzałka tacy ociekowej działa na zasadzie podgrzewania wody w tacy ociekowej, co pozwala na utrzymanie jej w stanie ciekłym. Dzięki temu, kondensat nie ma szansy na zamrożenie się, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność pompy ciepła.

Ponadto, grzałka tacy ociekowej pozwala na zwiększenie efektywności pompy ciepła, ponieważ umożliwia ona odzyskiwanie ciepła nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. Dzięki temu, pompa ciepła jest w stanie pracować wydajniej przez cały rok, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Warto zaznaczyć, że grzałka tacy ociekowej jest elementem, który może być łatwo wymieniony w razie awarii. Dlatego, jeśli posiadasz pompę ciepła, warto raz na jakiś czas sprawdzić stan grzałki i ewentualnie wymienić ją na nową, aby zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność swojego urządzenia.

Grzałka tacy ociekowej może być zamontowana już przy pierwszym uruchomieniu pompy ciepła lub w dowolnym czasie później, np. przy przeglądzie gwarancyjnym. 

Jednym ze wskazań do montażu grzałki tacy ociekowej, są poziomo rosnące sople na agregacie na wywiewie powietrza.

Grzałka tacy ociekowej nie zużywa dużo energii elektrycznej, jednak wartości te mogą się różnić w zależności od producenta.

W niektórych pompach ciepła, grzałka tacy ociekowej jest w standardzie i jest już zainstalowana w urządzeniu przy jego zakupie. Natomiast w innych modelach, grzałka tacy ociekowej oferowana jest jako opcjonalne rozwiązanie, za które trzeba dopłacić. Grzałka tacy ociekowej to ważny element w pompach ciepła, który pozwala na uniknięcie zamarzania kondensatu, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność urządzenia.