Wiadomości 24 lut 2023
Famuły i ekologia. Startuje rewitalizacja przy Ogrodowej w Łodzi

Łódzka Spółka Infrastrukturalna wyłoniła wykonawcę generalnego remontu i przebudowy dawnego domu robotników fabryki Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 24. Planowana od lat wielofunkcyjna inwestycja ma być jednym z najbardziej ekologicznych zabytków w Polsce.

Kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego powstał pod koniec XIX wieku w północnej części Łodzi, na obszarze o powierzchni około 30 hektarów. Domy dla robotników fabryki włókienniczej zostały wybudowane przy ulicy Ogrodowej. W jednym z nich - przy ul. Ogrodowej 24 - powstanie wielofunkcyjna inwestycja Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Przetarg zakończyła elektroniczna aukcja, do której stanęły cztery firmy z ofertami od blisko 120 mln zł do 500 mln zł brutto. Trwającą cztery godziny licytację, w której oferenci obniżali ceny usług, wygrała firma Zab-Bud z ofertą wycenioną na 96,9 mln zł brutto. Poza znaczną obniżką ceny początkowej zwycięzca zaoferował też ponad 9-letnią gwarancję. Firma spełnia kryteria dotyczące posiadania wykwalifikowanej kadry z doświadczeniem w realizacji remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

– Obecnie trwają procedury uzupełnienia dokumentów przetargowych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana, gdy tylko ŁSI otrzyma finansowanie zewnętrzne na realizację projektu, o co aktualnie zabiegamy – mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

Famuły Poznańskiego pomieszczą 58 w pełni wyposażonych mieszkań w najmie długoterminowym oraz 48 mieszkań w najmie krótkoterminowym. W parterach znajdzie się 17 lokali użytkowych dla lokalnych przedsiębiorców i autorskich konceptów. Na trzech kondygnacjach budynku od strony Gdańskiej powstaną biura, które zajmą blisko 2 tys. mkw.

Ogrodowa 24 ma być jednym z najbardziej ekologicznych zabytków w Polsce. Dziedziniec nieruchomości zmieni się w zielony skwer z bogatą roślinnością między budynkami oraz na ich dachach i ścianach zewnętrznych. Ogrodowa 24 ma być obiektem ekologicznym – zaplanowano m.in. instalację fotowoltaiczną, system odzysku wody szarej (ścieki po kąpieli lub zmywaniu naczyń), zbiornik wody deszczowej, system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach. Prace budowlane mogą rozpocząć się na początku II kwartału 2023 r.

– Zainteresowanie tym adresem wśród potencjalnych najemców jest bardzo duże. Jak tylko wykonawca rozpocznie prace budowlane rozpoczniemy proces komercjalizacji i podpiszemy pierwsze umowy najmu – mówi odpowiedzialny za inwestycję Mariusz Łysio, dyrektor ds. strategii i rozwoju w ŁSI.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu