Wiadomości 23 lut 2021
Swegon
Dlaczego powinieneś wybrać 4-rurowy system klimatyzacji budynku?

Większość standardowych systemów grzewczo-chłodzących pracuje w systemie 2-rurowym. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w budynku, który realizuje kilka funkcji, jak również w budynku, który działa na potrzeby centrum handlowego, biurowca, lub jako hotel. Bardzo często, szczególnie w okresach przejściowych, silnie nasłoneczniona południowa część budynku wymaga chłodzenia, podczas gdy w części północnej ciągle występuje zapotrzebowanie na ciepło. W takich przypadkach niezbędny jest elastyczny system klimatyzacji.

W ciągu roku, w większości budynków zdarzają się okresy, w których jednocześnie występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie. 2-rurowe systemy klimatyzacji pozwalają ogrzewać lub chłodzić cały budynek w zależności od ustawionego trybu pracy. Oczywiście takie rozwiązanie będzie działać, ale brak mu elastyczności, co ogranicza możliwość zapewnienia optymalnego komfortu. We współczesnym budownictwie, gdzie stosuje się duże powierzchnie przeszklone, często pomieszczenia od strony północnej wymagają ogrzewania, a w części południowej - chłodzenia.

System 4-rurowy posiada osobny obieg wody grzewczej i wody lodowej. Dzięki temu część pomieszczeń może być ogrzewana, podczas gdy pozostałe są chłodzone. Ta dodatkowa funkcjonalność w dużym stopniu polepsza komfort termiczny w budynku.

Instalacja 4-rurowa z agregatem wielofunkcyjnym

Wykorzystanie agregatu wielofunkcyjnego do produkcji ciepła i chłodu w połączeniu z 4-rurowym systemem klimatyzacji ma dodatkowe korzyści. Przede wszystkim takie rozwiązanie zapewnia wysoką efektywność energetyczną. Agregaty te mogą równocześnie produkować ciepło i chłód, jeśli występuje takie zapotrzebowanie. W przeciwieństwie do tradycyjnych pomp ciepła, energia cieplna nie jest transferowana tylko z i do budynku, ale może być przekazywana również w obrębie samego budynku. Biorąc jako przykład wspomniane wcześniej współczesne budownictwo z dużym współczynnikiem przeszklenia, agregat wielofunkcyjny zamiast usuwać na zewnątrz ciepło z części południowej, wymagającej chłodzenia, przetransportuje je do części północnej, gdzie występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie. Dostępne na rynku rozwiązania sterowane są przez zaawansowane algorytmy, które pozwalają zapewnić odpowiednią ilość energii w całym budynku przez okrągły rok.

Niższe zużycie energii

Prezentowane rozwiązania dzięki możliwości odzyskania ciepła odpadowego i dostarczenia go z powrotem do pomieszczeń, w trakcie jednego cyklu pracy wykonują dwa zadania. Zapewnia to znacznie wyższą efektywność energetyczną w porównania do rozwiązań z oddzielnymi układami grzewczymi i chłodzącymi. Zmniejsza się zużycie energii, ogranicza emisję, a za tym wszystkim idą niższe koszty eksploatacji. Oczywiście koszty wykonania instalacji 4-rurowej, zamiast 2-rurowej będą wyższe, ale sam agregat wielofunkcyjny będzie tańszy niż zamontowanie oddzielnego źródła ciepła i chłodu.

Zwiększone zapotrzebowanie równoczesnego ogrzewania i chłodzenia

Coraz większe wymagania stawiane budynkom pod kątem efektywności energetycznej wymuszają lepszą izolację konstrukcji i mniejsze straty energii. Ponadto trendy w budownictwie i wznoszenie obiektów, które łączą różną funkcjonalność – od powierzchni handlowych po mieszkaniowe - sprawia, że większość współczesnych budynków wymaga równoczesnego chłodzenia i ogrzewania. Dlatego w ciągu ostatnich lat systemy 4-rurowe połączone z agregatami wielofunkcyjnymi stają się coraz bardziej popularne.

Korzyści nie są zarezerwowane tylko dla nowych budynków. Coraz więcej istniejących obiektów poddawanych jest modernizacji z zastosowaniem systemów 4-rurowych i agregatów wielofunkcyjnych. Powód jest prosty - stosowanie rozwiązań o podwyższonej sprawności przy stale rosnących wymaganiach efektywności energetycznej budynków, a dodatkowo przy coraz wyższych cenach energii, zwyczajnie zaczyna się opłacać.

Podsumowując, jeśli zgadzasz się z jednym z poniższych stwierdzeń, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zastosowanie instalacji 4-rurowej z agregatem wielofunkcyjnym.

 1. Ograniczenie kosztów inwestycji.
  Zakup jednego urządzenia, które zapewnia źródło ciepła i chłodu będzie tańszy, niż zakup kilku urządzeń do realizacji każdej z tych potrzeb osobno.
 2. Niższe koszty eksploatacji.
  Ograniczenie kosztów obsługi i eksploatacji przez zastosowanie urządzenia, które maksymalnie odzyskuje ciepło i zapewnia najwyższą sprawność pod względem zużycia energii pierwotnej.
 3. W pełni zintegrowany układ sterowania produkcją ciepła i chłodu oraz zarządzania odzyskiem ciepła z optymalizacją temperatury wody grzewczej i lodowej.
  Jeden układ regulacji i sterowania instalacją ogrzewania i chłodzenia pozwala w łatwy, a także efektywny sposób zarządzać zużyciem energii.
 4. Zmniejszenie emisji CO2 i tlenków azotu w porównaniu do kotłowni gazowej.
  Dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego do produkcji darmowej energii cieplnej, agregat wielofunkcyjny z systemem 4-rurowym zapewnia energię bardziej przyjazną środowisku.
 5. Zmniejszenie ładunku czynnika chłodniczego w porównaniu do systemów VRF i MultiSplit.
  Agregaty wielofunkcyjne używają mniejszej ilości czynnika chłodniczego niż inne popularne rozwiązania.
 6. Mniej przestrzeni technicznej, większa powierzchnia najmu.
  Montaż jednego urządzenia zapewniającego ogrzewanie i chłodzenie, w przeciwieństwie do kilku urządzeń na każdy cel z osobna, wymaga mniej przestrzeni technicznej, co przekłada się na większą powierzchnię dostępną do wynajęcia.

Swegon zapewnia wsparcie na każdym etapie inwestycji. W swojej ofercie posiadamy kompletne systemowe rozwiązania agregatów wielofunkcyjnych, uzupełnionych o systemy wentylacji i klimatyzacji, połączone w jeden układ za pomocą dedykowanych i zewnętrznych systemów sterowania z optymalizacją pracy po stronie powietrza i wody.

Zapraszamy inwestorów, projektantów i instalatorów do kontaktu z naszymi regionalnymi biurami techniczno-handlowymi.