Okiem praktyka 22 lut
Swegon
Wymagania przestrzenne dla pomp ciepła

Trwa europejska fala renowacji, co oznacza, że duża liczba starszych urządzeń grzewczych i chłodniczych jest obecnie zastępowana nowoczesnymi rozwiązaniami pomp ciepła, które wykazują mniejszy wpływ na zmiany klimatu. Jednakże przed wymianą urządzenia należy wziąć pod uwagę ważny aspekt – dostępną przestrzeń dla nowej pompy ciepła lub agregatu chłodniczego.

Bardzo dobrze znany pakiet propozycji Europejskiego Zielonego Ładu ma na celu uczynienie Europy neutralną klimatycznie do roku 2050. Jest to bardzo duże wyzwanie – nie tylko dla sektora budowlanego. Renowację budynków publicznych i prywatnych uznano za kluczową i niezbędną inicjatywę, mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze. Celem strategii fali renowacji, opublikowanej i zakomunikowanej przez Komisję Europejską w 2020 r., jest podwojenie wskaźników renowacji energetycznej w ciągu tej dekady. Stanowi to wyzwanie dla całego sektora budowlanego, w tym dla branży ogrzewania, wentylacji i chłodzenia (HVAC).

Jednym z trzech głównych obszarów, które wymagają znacznych ulepszeń, jest dekarbonizacja ogrzewania i chłodzenia w budynkach. Aby obniżyć związaną z tym emisję, gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie pomp ciepła, które zastąpią na przykład kotły starego typu. Używanie pomp ciepła do zastosowań grzewczych i chłodniczych ma wiele zalet, o których wspominaliśmy także we wcześniejszych wpisach na blogu Swegon. Jednak w tym miejscu chcielibyśmy poruszyć bardzo ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wymianie jednostki: wymiary nowego urządzenia w porównaniu z dostępną przestrzenią.

Nowoczesne, wysokowydajne jednostki są często większe niż starsze urządzenia. Wynika to z faktu, że do uzyskania wymaganego efektu potrzebna jest duża powierzchnia wymiennika ciepła. Jeśli więc planowana jest wymiana urządzenia, należy dokonać odpowiednich pomiarów pomieszczenia docelowego i upewnić się, że dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią.

Warto zauważyć, że jednostki potrzebują wolnej przestrzeni do celów konserwacyjnych, co staje się istotne podczas zwykłej planowej obsługi, jak również wtedy, gdy konieczna jest nadzwyczajna renowacja. Ekipa serwisowa potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca, pozwalającej na właściwy dostęp do urządzenia, aby móc prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Co więcej, jednostki powietrzne mogą działać z niższą wydajnością niż optymalna, jeśli zostaną umieszczone na zbyt małej przestrzeni. Przestrzeń przeznaczona na instalację urządzenia powinna być wystarczająco duża, aby zapewnić jak najlepszą wydajność, i żeby uniknąć problemów podczas pracy pompy.

Jeśli przestrzeń dostępna dla urządzenia jest zbyt mała, nie ma łatwego rozwiązania. Rzadko kiedy udaje się powiększyć przestrzeń w już wybudowanym budynku. Jednak w zależności od konfiguracji i zastosowania problem ten można rozwiązać, na przykład instalując dwie mniejsze jednostki pracujące razem, zamiast jednej dużej. Jest to wykonalne dzięki zaawansowanemu sterowaniu Bluethink i rozwiązaniom systemowym. Chętnie pomożemy w identyfikacji możliwych alternatyw.

Istnieje również szczególny przypadek, w którym przestrzeń będzie krytyczna, a mianowicie wtedy, gdy instalowana jest jednostka wykorzystująca palny czynnik chłodniczy – na przykład R290 na bazie propanu. R290 ma wiele zalet, z których najważniejszą jest wyjątkowo niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Jednakże przepisy dotyczące wymaganej przestrzeni w przypadku urządzeń wykorzystujących propan są bardziej rygorystyczne, niż w przypadku innych typów urządzeń wykorzystujących, niepalne czynniki chłodnicze. Należy wziąć pod uwagę obowiązkowe strefy bezpieczeństwa, na przykład odległości od drzwi i sprzętu elektrycznego.

Jeśli potrzebujesz wymienić starszą jednostkę, lub stworzyć nowy projekt, służymy naszą pomocą. Możemy zapewnić specjalistyczną wiedzę i pomóc w jak najlepszy sposób zaplanować i zrealizować wymianę urządzenia, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. 

Pomimo tego, że fala renowacji kojarzy się głównie z pompami ciepła, to jednak wspomniane aspekty dotyczą także urządzeń chłodniczych. W tej dziedzinie również jesteśmy ekspertami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów.