Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 10 sty
Swegon
Nowy rok i nowe wyzwania w 2024 roku

Krótkie spojrzenie w przeszłość pomaga nam dostrzec pewne wzorce, oraz przewidzieć, jakie wyzwania i możliwości możemy napotkać w nadchodzącym roku w naszej branży. Sądząc po bardzo silnych obecnie trendach, w 2024 roku wszystko będzie koncentrować się wokół zrównoważonego rozwoju, ponieważ stale zyskujemy coraz bardziej dojrzałe zrozumienie wielu jego aspektów.

Efektywność energetyczna i nie tylko

Tradycyjnie nasza branża była w dużym stopniu skupiona na jednym aspekcie zrównoważonego rozwoju, a mianowicie efektywności energetycznej. Są to oczywiście działania, które muszą być kontynuowane. W obliczu gwałtownie rosnących cen energii i coraz pilniejszych wyzwań klimatycznych, presja na oszczędzanie energii stworzyła rzadki, przełomowy impuls dla naszego przemysłu, prowadzący do stopniowego oddalania się od paliw kopalnych. Jednym z rezultatów jest zainteresowanie różnymi rozwiązaniami dotyczącymi pomp ciepła, a tendencja ta utrzyma się w 2024 r. Jako producent tych jednostek, chcielibyśmy pomóc w rozpowszechnianiu wiedzy w tym obszarze na każdy temat, od aspektów praktycznych, takich jak wymagania przestrzenne, po potencjał oszczędzania energii w zarządzaniu pompami ciepła jako integralną częścią systemów HVAC.

A jeśli mowa o systemach HVAC, w miarę jak produkty stają się coraz bardziej wydajne, dodatkową szansą na oszczędności energii jest właśnie sprawienie, aby różne części naszych instalacji technicznych rzeczywiście działały w harmonii. Potencjał jest tu ogromny, a dzięki szybkiemu postępowi cyfryzacji mamy obecnie możliwości techniczne, aby skutecznie wypełnić luki w systemie HVAC. Dzięki inicjatywom takim jak unijna fala renowacji, mamy także doskonałą okazję do przyspieszenia tempa wdrażania, co nie tylko łączy się z programem zrównoważonego rozwoju, ale także powoduje ogromną zmianę na lepsze w odniesieniu do klimatu w pomieszczeniach, w których ludzie spędzają prawie 90% swojego życia.

Koncepcja zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej ewoluowała w błyskawicznym tempie w roku 2023, a aspekty wykraczające poza zużycie energii stały się jej istotnym elementem. Wszystko to będzie nadal rozwijać się w 2024 roku. Temat węgla wcielonego, który jeszcze niedawno był tematem niszowym, zyskał ogromne zainteresowanie w branży nieruchomości. Rozwiązania są dostępne w wielu postaciach, od niskoemisyjnych surowców w instalacjach technicznych, po alternatywne czynniki chłodnicze, a także rozwiązania w zakresie rewitalizacji i ponownego wykorzystania zainstalowanych produktów – wszystko to pojawia się naprawdę szybko. Niedawne porozumienie Rady Europejskiej i Parlamentu w sprawie stopniowego wycofywania F-gazów (fluorowanych gazów cieplarnianych) i jego znaczenia dla branży znajdzie się w centrum uwagi również w 2024 r. i wywoła duże zainteresowanie.

Coraz większe zainteresowanie klimatem wewnętrznym i jakością powietrza

W naszej ciągłej pogoni za kilowatogodzinami i ekwiwalentami dwutlenku węgla istnieje wyraźne ryzyko, że zapomnimy o podstawowym celu naszej branży – zapewnianiu ludziom zdrowych i produktywnych miejsc do spędzania czasu. Jesteśmy obecnie w trakcie popandemicznej rewolucji w zakresie jakości środowiska w pomieszczeniach zamkniętych (IEQ), a pierwsza europejska konferencja WHO na temat jakości powietrza w pomieszczeniach jest jednym z najbardziej konkretnych przykładów. Prowadzone są dodatkowe badania, dotyczące tematów takich jak np. akustyka, które ujawniają znaczenie różnych parametrów środowiska wewnętrznego.

Przyszłym wyzwaniem będzie zaprojektowanie budynków o jak najmniejszym śladzie węglowym, co pozwoli na utrzymanie zużycia energii na minimalnym poziomie, zapewniając jednocześnie produktywny i zdrowy klimat w pomieszczeniach, w którym ludzie będą mogli się rozwijać. Istotne jest również zachowanie tej równowagi i odpowiedniego klimatu wewnętrznego w miarę upływu czasu, wraz ze zmianami najemców oraz renowacją budynków.

W Swegon mamy szansę wnieść ogromny wkład w zieloną transformację, a czyniąc to, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest to złożone. Pomimo wyzwań jedno pozostaje pewne: rok 2024 przyniesie nam wiele interesujących i ważnych możliwości kontynuowania naszej skutecznej pracy.

 

Tagi: Swegon