Ocieplenie garażu - dlaczego warto to zrobić?
Garaż nie tylko uchroni twoje auto przed deszczem, śniegiem czy mrozem. To bardzo dobre miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych i majsterkowania. A jeśli lubisz w garażu majsterkować – dobrze, żeby o każdej porze roku panowała tam przyjemna temperatura. Jeżeli natomiast przechowujesz w garażu przetwory, ubrania, rowery, kleje czy farby, które nie mogą zamarznąć lub zawilgotnieć – pomyśl o jego ociepleniu.
Jeżeli zastanawiasz się, czy warto inwestować w ocieplenie garażu, który będzie przylegał do nowo budowanego domu albo masz już garaż, ale bez ocieplenia, podpowiadamy – tak, warto. Ocieplenie garażu zapobiega ucieczce ciepła z budynku, a tym samym zwiększa efektywność energetyczną całego domu.
Dwie strefy z różnymi temperaturami
Obecnie projekty domów jednorodzinnych często zawierają garaże w bryle budynku. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku braku odpowiednio dużej działki budowlanej oraz, gdy chcemy zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Dlatego inwestorzy coraz chętniej wybierają projekt, w którym garaż stanowi część budynku jednorodzinnego. W ten sposób pojawiają się w domu dwie strefy o różnych temperaturach – np. +20°C w części mieszkalnej i +8°C w garażu. Aby więc pomieszczenia mieszkalne sąsiadujące z garażem zabezpieczyć przed nadmiernym schładzaniem, należy wykonać odpowiednią izolację termiczną ścian lub stropów wewnętrznych dzielących te dwie strefy.
Montaż STROPROCK G
Skutecznym rozwiązaniem może być montaż wstępnie gruntowanych płyt lamelowych STROPROCK G. Płyty te posiadają specjalne fazowane krawędzie, które pozwalają uzyskać estetyczną płaszczyznę sufitu. Natomiast fabrycznie wykonane gruntowanie płyt STROPROCK G zmniejsza znacząco nakład pracy, jaki należy włożyć w wykonanie ocieplenia.
Sam montaż płyt z wełny skalnej STROPROCK G jest bardzo prosty. Nie potrzebujemy do niego specjalnych narzędzi. Wystarczy paca zębata, wiaderko, wiertarka i mieszadło. W pierwszej kolejności należy rozrobić odpowiednią ilość zaprawy klejącej i lekko zagruntować nią płytę po stronie bez frezu. Następnie, za pomocą pacy zębatej (10 lub 12mm), trzeba nałożyć zaprawę klejącą i przykleić płytę do stropu mijankowo. Tak wykonana izolacja będzie wyglądała bardziej estetycznie. Następnie każdą płytę delikatnie dobijamy pacą, tak, aby równo przykleiła się do podłoża i wykańczamy powierzchnię. Można wykonać to mechanicznie, używając odpowiedniego agregatu i tynku silikonowego albo silikatowego, bądź malując przeznaczonymi do tego farbami. Informację na temat odpowiednich składników takiego systemu można uzyskać u producentów chemii budowlanej. Wykonane w ten sposób ocieplenie stropu zapewnia nie tylko doskonałą izolację termiczną i zabezpiecza strop przeciwogniowo, lecz również zwiększa komfort akustyczny garażu i pomieszczeń sąsiadujących. Mając na uwadze, że w pomieszczeniach garażowych wykonujemy głośne prace naprawcze oraz często przechowujemy w nich łatwopalne materiały, odpowiednia izolacja powinna znaleźć się na liście priorytetów podczas budowy lub remontu domu.
Zaizoluj wnętrze garażu: strop, ściany i podłogę
Strop. Izolacja termiczna stropu zapobiega nadmiernemu schładzaniu się pomieszczeń sąsiadujących z garażem. Dla ocieplenia stropu wewnętrznego nad garażem należy zastosować wełnę mineralną STROPROCK G w postaci przynajmniej 10-centymetrowych płyt. Wełnę należy przykleić zaprawą klejącą w sposób opisany powyżej w tym artykule i wykończyć tynkiem maszynowym lub pomalować odpowiednią farbą.
Oto układ warstw typowego stropu wewnętrznego pomiędzy mieszkaniem a garażem znajdującym się w bryle budynku:
- podkład cementowy lub anhydrytowy,
- folia z wywinięciem, sklejona na zakładach,
- STEPROCK SUPER, grub. 5 cm,
- pasek RST,
- strop masywny,
- płyty lamelowe STROPROCK G, grub. 10 cm,
- warstwa wykończeniowa.
Ściana między domem a garażem. Ścianę wewnętrzną między mieszkaniem a garażem ociepla się w ten sam sposób co ściany zewnętrzne budynku. Z tym, że ze względu na to, iż projektowana temperatura wewnętrzna w garażu będzie dodatnia możemy zastosować mniejszą grubość izolacji np. FRONTROCK PLUS 10 cm. Taką izolację wykańczamy zaprawą zbrojącą z siatką, a po zagruntowaniu i szpachlowaniu, malujemy.
Podłoga. Podłogę w garażu ociepla się rzadko. W tym przypadku dobieramy taki materiał, który utrzyma obciążenie auta. Dzięki odpowiedniej kolejności warstw ocieplenia, podłoga garażu stanie się ciepłym, stabilnym i bezpiecznym podłożem:
- gres, terakota,
- zbrojony siatką z prętów stalowych podkład cementowy min. 7cm
- folia z wywinięciem, sklejona na zakładach,
- STEPROCK SUPER, grub. razem 15 cm,
- pasek RST,
- izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna ‒ według potrzeb,
- chudy beton,
- piasek zagęszczony,
- grunt rodzimy
Ocieplenie od wewnątrz ścian garażu metodą lekką-suchą
Innym skutecznym rozwiązaniem na docieplenie ściany garażu jest wykonanie izolacji metodą lekką-suchą. Poniżej przedstawiamy krótki instruktaż.
Zrób to sam ‒ krok po kroku: ociepl ścianę garażu od wewnątrz
- Przygotuj ścianę. Oczyść ją. Usuń szafki, półki, grzejniki, popękany tynk, farbę. Wypełnij masą szpachlową wszelkie otwory pozostałe np. po wyjętych kołkach i gwoździach.
- Zbierz materiały. Wełnę mineralną oraz profile aluminiowe UW oraz CW, z których wykonasz stelaż.
- Zamontuj stelaż. W odległości około 2 cm od ściany. Do podłogi oraz do sufitu przytwierdź profile poziome UW. Dzięki tej 2-centymetrowej odległości uchronisz wełnę mineralną od nadmiernego zawilgocenia od pary wodnej pochodzącej ze ściany. Profile pionowe CW łącz profilami poziomymi. Przestrzeń stelaża wypełnij wełną mineralną np. ROCKTON. Zrób to starannie, ciasno, aby nie powstały mostki termiczne. Na koniec połóż na całość folię paroizolacyjną. Za pomocą dwustronnie klejącej taśmy montażowej przytwierdź ją do podłogi, sufitu i do ocieplonej ściany. Folię zamontuj szczelnie również przy oknach.
- Płyty gipsowo-kartonowe. Przymocuj je do stelaża wypełnionego wełną skalną i pokrytego folią paroizolacyjną. Przykręć je do profili pionowych CW. Po zakończeniu prac możesz je także pomalować, a w miejscu zetknięcia podłogi ze ścianą przytwierdzić listwy przypodłogowe.
Podsumowując, jeśli zdecydujesz się na wykonanie ocieplenia garażu ‒ pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac skontrolować sprawność wentylacji. Dobra wentylacja nie pozwoli osadzać się wilgoci w najzimniejszych punktach. Jeżeli jednak wolisz oddać przygotowanie projektu izolacyjnego fachowcom i skorzystać z ich doradztwa, zapraszamy do kontaktu z ekspertami ROCKWOOL (www.rockwool.pl).