Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 10 gru 2021
ROCKWOOL
COP26 – Nowy raport ujawnia szerokie poparcie społeczne dla renowacji budynków

Zwiększenie tempa głębokiej termomodernizacji budynków ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Budynki odpowiadają za 36 procent emisji gazów cieplarnianych w UE; 40 procent w Stanach Zjednoczonych; i 42 proc. w Wielkiej Brytanii.

Nowe dane pokazują, że 79% ludzi wyremontowałoby swoje domy, aby były bardziej energooszczędne, gdyby dostępne było odpowiednie wsparcie finansowe i administracyjne. Natomiast aż 73 procent popiera obowiązkową poprawę efektywności energetycznej. 

W nowym raporcie Grupy ROCKWOOL Group i Cambridge Econometrics prezentuje rozwiązania procesowe, mające na celu wdrożenie skutecznych planów termomodernizacji budynków oraz zmniejszenie kosztów związanych z energią. 

Nowy raport opublikowany przez Grupę ROCKWOOL i Cambridge Econometrics przedstawia jasną ścieżkę do bardziej ekologicznych budynków i pokazuje silne poparcie opinii publicznej w zakresie renowacji domów, o ile dostępne jest odpowiednie wsparcie finansowe i administracyjne. Raport, w tym dane z pierwszego, globalnego badania przeprowadzonego wśród 14 000 osób w Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, potwierdza, że jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na energooszczędne budynki, pokazując jednocześnie konieczność opracowania przez rządy programów termomodernizacji dostosowanych do lokalnych potrzeb. 

Z sondażu wynika, że ​​8 na 10 (79 proc.) osób wyremontowałoby swój dom przy odpowiedniej pomocy. Co więcej, 73 procent uważa, że ​​poprawa efektywności energetycznej powinna być obowiązkowa, pod warunkiem, że dostępne jest wsparcie finansowe i administracyjne. Sześćdziesiąt dwa procent uważa natomiast, że ​​to ich społeczna odpowiedzialność, aby ich domy były przyjazne dla klimatu, pod warunkiem dostępności wsparcia. 

CEO Grupy ROCKWOOL, Jens Birgersson, komentuje: „Może to banał, ale to prawda – najtańsza, najczystsza i najbezpieczniejsza energia to ta, której nie używamy. Światowi liderzy muszą pamiętać, że pomysły są tanie, ale energia jest droga. Jeśli priorytetowo potraktujemy termomodernizację, wysyłamy jasny komunikat, że inwestujemy w przyszłość ludzi i naszej planety. I to jest zwycięska formuła, według której możemy działać już teraz”. 

Dane stanowią część raportu opracowanego przez Cambridge Econometrics na zlecenie Grupy ROCKWOOL, który szczegółowo opisuje wyzwania związane z finansowaniem programów termomodernizacji i analizuje rozwiązania, które mogą pomóc w ich przezwyciężeniu. 

W raporcie „Unlocking the Benefits of Building Renovation” Grupa ROCKWOOL i Cambridge Econometrics wzywają decydentów do opracowania długoterminowych programów renowacji, których producenci potrzebują, aby móc zaplanować rozwój dostępności produktów i odpowiednio przeszkolić wykonawców, nawiązać współpracę z bankami w celu łączenia dotacji publicznych i niskooprocentowanych pożyczek oraz ułatwić gospodarstwom domowym ubieganie się o dotacje i znalezienie wykwalifikowanych wykonawców. 

Jon Stenning, Associate Director w Cambridge Econometrics, mówi: „Renowacja zasobów budowlanych jest kluczowym wyzwaniem na drodze do dekarbonizacji naszych gospodarek. Sondaż konsumencki przeprowadzony na potrzeby tego raportu pokazuje, że istnieje duży apetyt konsumentów na modernizację, ale należy zrobić znacznie więcej, aby dopasować finansowanie do projektów remontowych. Dobrze stworzona polityka może odegrać ważną rolę w łączeniu całego procesu powszechnej termomodernizacji, zapewniając dobre ukierunkowanie zasobów i pomagając w budowaniu potencjału i zainteresowania na poziomie lokalnym, aby zapewnić korzyści z powszechnej głębokiej termomodernizacji”. 

Jens Birgersson kontynuuje: „Pieniądze nie stanowią problemu. Chociaż zawsze będzie debata na temat kosztów działań na rzecz klimatu – i miejmy nadzieję, także kosztów zaniechania – faktem jest, że dostępnych jest mnóstwo pieniędzy na termomodernizacje budynków i inne ekologiczne inwestycje. A sama renowacja nie jest nauką o rakietach. Wymaga użycia dobrze znanych materiałów i praktyk budowlanych, a to jest duża zaleta. Problemem jest połączenie źródeł finansowania z realnymi inwestycjami i zapewnienie wykwalifikowanej siły roboczej”. 

Raport podkreśla potrzebę, aby rządy zrobiły więcej, aby rozpowszechnić już dostępne fundusze właścicielom budynków. Jest to wyraźny priorytet w oczach właścicieli domów, przy czym 51 procent wskazuje koszty jako główną przeszkodę w renowacji, a 53 procent uważa, że ​​rządy muszą wspierać modernizację domów za pomocą dotacji lub pożyczek. 

ROCKWOOL