Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 5 mar 2018
Znamy zwycięzców konkursu architektonicznego Zmień wizję w projekt!

fot. ROCKWOOL - Grand Prix - przedszkole w Żorach na Kleszczówce

Decyzja jurorów była jednogłośna, a zwycięski projekt jest przełomowy pod każdym względem – mówi Bohdan Lisowski, prezes krakowskiego oddziału SARP i jeden z jurorów konkursu. Grand Prix w wysokości 10 tys. zł otrzymało przedszkole w Żorach na Kleszczówce według projektu pracowni TOPROJEKT.

Konkurs „Zmień wizję w projekt” już po raz szósty organizuje firma ROCKWOOL Polska, producent niepalnej wełny skalnej. Konkurs pod hasłem „Rzuć to wszystko, co złe” z piosenki Zbigniewa Wodeckiego miał na celu wyłonić najlepszy projekt architektoniczny 2017 roku, będący w trakcie realizacji lub już oddany do użytku. Prace oceniało jury złożone z prezesów i przedstawicieli lokalnych oddziałów SARP.

– Zwycięski projekt i te, które otrzymały wyróżnienia zaskoczyły nas odwagą, konsekwencją, wpisały się również doskonale w motto konkursu – mówi Maciej Gardiasz, prezes szczecińskiego oddziału SARP. Pięć wyróżnień po 2 tys. zł otrzymały projekty zarówno prywatnych domów jednorodzinnych, jak i instytucji kultury czy obiektów sportowych. – To bardzo ciekawe, przemyślane koncepcje – dodaje Gardiasz.

Jury tak uzasadniło swój werdykt, przyznając architektom z pracowni TOPROJEKT Grand Prix dla przedszkola w Żorach: „Za nowatorską formę dla funkcji przedszkola zorientowanego na najmłodszych użytkowników i zaproponowanie nowego myślenia o obiekcie w trudnych warunkach lokalizacyjnych. Zwraca się uwagę na wykorzystanie naturalnych materiałów doskonale wzmacniających organiczną formę budynku. Godna podkreślenia jest odwaga projektantów i znakomite wpisanie się w motto konkursu”.

Wśród pozostałych wyróżnionych prac znalazły się:

  • Dom Kultury Kadr Warszawa, według projektu pracowni Projekt Samograj, Dąbrowska/Graj we współpracy z UNI. Wyróżnienie zostało przyznane Za twórcze i funkcjonalne podejście do rozwiązania elewacji w kontekście przeznaczenia obiektu oraz konsekwencję w kształtowaniu wnętrza.
  • Dom Leśny w Kuźnicy Kiedrzyńskiej pod Częstochową, według projektu pracowni GRUPA VERSO. Wyróżnienie zostało przyznane Za dobrą skalę i właściwe uchwycenie proporcji przy umiejętnej dyspozycji materiałem na elewacji wpisanym w otoczenie.
  • Villa Urbana w Lublińcu, według projektu Dyrda Fikus Architekci. „Za wyrafinowane i poetyckie kształtowanie przestrzeni mieszkalnej w kontekście istniejącej zabudowy”.
  • Dom jednorodzinny w Gdyni, według projektuZbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego, we współpracy z Katarzyną Manikowską, Anną Trzcińską  i Oskarem Berentem. Wyróżnienie zostało przyznane Za stworzenie eleganckiej przestrzeni współgrającej z naturą i próbę zdefiniowania współczesnego domu luksusowego.
  • Hala Sportowa w Zakopanem, według projektu SSC ARCHITEKCI. Wyróżnienie zostało przyznane Za umiejętne i subtelne wpisanie dużej kubatury w istniejący koncept urbanistyczny.

Konkurs Zmień wizję w projekt ma co roku wyłonić obiekty, które są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale i wygodne w użytkowaniu, a także bezpieczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym. Warunkiem zakwalifikowania się pracy konkursowej jest wyeksponowanie w realizacji rozwiązań ROCKWOOL, ROCKFON lub ROCKPANEL. Tegoroczną uroczystość rozdania nagród uświetniła także debata architektoniczna pod hasłem Rzuć to wszystko co złe. Wyzwania współczesnej architektury w Polsce, w której udział wzięli architekci Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci), Paweł Grodzicki (WXCA), Jan Strumiłło i Maria Saloni-Sadowska (Prezes SARP O. Warszawa).

Galeria