Systherm - baner sierpien 2021
Wiadomości 16 mar
Danfoss
Zielone centra danych to kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej Danfoss

Już za rok główna siedziba Danfoss będzie neutralna emisyjnie, a w roku 2024 centra danych należące do firmy będą dostarczać 25% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania siedziby dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego. Zielona i cyfrowa transformacja kroczą ramię w ramię.

W reakcji na gwałtowny wzrost konsumpcji energii w centrach danych, Danfoss postanowił stworzyć takie centra, które będą stanowiły przykład do naśladowania dla podobnych, przyjaznych środowisku projektów w przyszłości. Firma jest w posiadaniu technologii pozwalających na chłodzenie centrów danych w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zmniejszanie poziomu konsumpcji energii oraz wykorzystanie wygenerowanego przez centra danych ciepła odpadowego do innych zastosowań. 

„Wykorzystując najnowsze technologie z dziedziny chłodnictwa i odzysku ciepła, przekształcamy centra danych z konsumentów energii w źródła zrównoważonej energii. Cieszymy się, że możemy ujrzeć ten proces na własne oczy w naszych własnych centrach danych”, powiedział Jürgen Fischer, Prezydent segmentu Danfoss Climate Solutions. 

Centra danych jak elektrownie 
Przykładem tej koncepcji jest siedziba Danfoss w duńskim Nordborg. W roku 2015 ogrzewana była w 100% ciepłem wytwarzanym z paliw kopalnych, a w roku 2022 będzie całkowicie neutralna emisyjnie. W roku 2024 ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego z centrów danych należących do Danfoss pokryje 25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło biur i fabryk zajmujących razem powierzchnię 250 tys. m2.  

Lokalizacja odgrywa kluczową rolę w procesie optymalnego wykorzystania dodatkowo wygenerowanego ciepła. Centrum danych będzie znajdowało się w sąsiedztwie obiektów, w którym będzie możliwość wykorzystania powstałego ciepła odpadowego. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu systemów bezolejowych pomp ciepła, które przekształcą centrum danych w źródło energii. Nadwyżka ciepła pochodząca z centrum będzie mogła być następnie przesłana do okolicznych budynków zarówno w celu zmniejszenia wydatków na energię, jak i zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych. 

„Centra danych przyszłości będą hybrydowe – będą łączyć to co najlepsze w dwóch obszarach: chmur oraz fizycznych centrów danych. Będą również przesyłać nadwyżkę ciepła do sieci energetycznych w okolicy”, powiedział Sune T. Baastrup, CIO w Danfoss. 

Danfoss podąża drogą transformacji cyfrowej skupiając 20 globalnych centrów danych oraz 135 serwerowni w zaledwie kilku obiektach, które będą skonstruowane z wykorzystaniem zielonych technologii Danfoss. 

„Zamieniamy słowa w czyny. Udało nam się stworzyć własne, przyjazne środowisku centra danych w czasie krótszym niż pół roku. Chcemy pokazać, że zielona i cyfrowa transformacja idą ramię w ramię”, powiedział Sune T. Baastrup. 

Centra danych zużywają ogromne ilości energii – wykorzystywanej zarówno do zasilania serwerów, jak i chłodzenia serwerowni czy usuwania olbrzymich ilości ciepła, które jest przez nie generowane. Szacuje się, że 10% ogółu energii elektrycznej wykorzystywane jest w ekosystemie IT. Oznacza to, że zmniejszenie wpływu cyfryzacji na klimat staje się sprawą priorytetową. 

Dekarbonizacja centrów danych zaczyna się w obszarze chłodzenia. Danfoss posiada szerokie portfolio produktów oraz wiedzę ekspercką pozwalające na zmniejszenie bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 dzięki czynnikom chłodzącym o niższym wpływie na pogłębianie się ocieplenia klimatu oraz rozwiązaniom efektywnym energetycznie. Technologie Danfoss są również zoptymalizowane pod kątem pracy w wysokich temperaturach, co zmniejsza zapotrzebowanie w zakresie chłodzenia naturalnie redukując poziom konsumpcji energii wykorzystywanej w tym celu. 

Rozwiązania te to m.in. agregaty chłodnicze i pompy ciepła wyposażone w technologię Danfoss Turbocor®, dzięki której centra danych mogą być schładzane o 30% bardziej efektywnie, a ciepło odpadowe wygenerowane przez centra może zostać odzyskane. 

Ponadto, Danfoss jest w posiadaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze odzysku ciepła. Aktualnie, ciepło odpadowe generowane jest przez oprzyrządowanie serwera, a następnie uwalniane do atmosfery. Wykorzystanie tej energii do celów grzewczych stwarza niewiarygodną szansę dla firmy Danfoss na przedstawienie rozwiązania przyjaznego środowisku oraz osiągnięcie celu pełnej globalnej dekarbonizacji do roku 2030.  

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście