Wiadomości 10 sty
Wyzwania XXI wieku - debata i konkurs

fot. budma.pl

Magazyn Architektura&Biznes i MTP zaprasza do udziału w XIII edycji konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego, która wręczona zostanie 14 lutego 2019 roku, podczas Targów BUDMA. Temat konkursu podejmą także znani architekci w trakcie Forum Designu i Architektury.

Cel konkursu: promocja innowacyjnych rozwiązań w architekturze polskiej i premiowanie dokonań architektów, których dzieła mają istotny wkład w kształtowanie rodzimej kultury architektonicznej.

Wyzwania, jakie stoją przed architekturą w XXI wieku to więcej niż tylko podążanie za nowinkami technologicznymi, modną estetyką czy budynkami-ikonami. W obliczu przemian demograficznych, społeczno-ekonomicznych, kulturowych, w wyniku zagrożeń ekologicznych wynikających z nieograniczonej eksploatacji zasobów naturalnych planety, inflacji wartości stajemy w sytuacji, kiedy uprawianie zawodu architekta obciążone jest wyjątkową odpowiedzialnością. Dzisiaj najciekawsze dyskusje toczą się wokół tego, czym jest zrównoważony rozwój w praktyce w kontekście architektury czy debaty o środowisku zurbanizowanym, na czym polega innowacyjność. Chodzi przecież o nasze wspólne dobro, czyli przestrzeń dookoła — do życia, pracy, spędzania wolnego czasu. Odpowiedzialność architekta wykracza więc poza to, co wynika z samej architektury i rozciąga się też na odpowiedzialność za środowiska naturalne. Taka strategia nabiera coraz większego znaczenia w praktyce architektoniczno-urbanistycznej. Nie jest dodatkiem do projektowania, ale jej sensem. Oczywiście wtedy, kiedy architektura ma misję tworzenia świata lepszym, ciekawszym, wartościowszym.

Data ogłoszenia konkursu: 2 stycznia 2019 r.

Termin przyjmowania prac: 5 lutego 2019 r.

Regulamin konkursu

Źródło: budma.pl