Wiadomości 4 mar 2021
Swegon
Wilgotność powietrza - kompendium wiedzy

Wymagania wilgotności powietrza wewnętrznego w obecnych standardach budowlanych różnią się znacznie w poszczególnych krajach i są bardzo często ograniczone. Dla większości instalacji wentylacyjnych w budynkach mieszkaniowych czy też użyteczności publicznej (biurowce, hotele itp.) brak jest nawet podstawowego monitorowania tego parametru czy jego kontroli.

Już na początku XX wieku zaczęto uważniej przyglądać się wilgotności powietrza wewnętrznego pod kątem wpływu na zdrowie i komfort ludzi. Suche powietrze w dużym stopniu zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego utrzymanie optymalnych warunków komfortu ma duże znaczenie w kwestii naszej odporności i ryzyka zakażenia np. wirusowego. W 1986 roku powstał Diagram Sterlinga, który obrazuje stopień wpływu szkodliwych czynników na człowieka w odniesieniu do poziomu wilgotności względnej powietrza.

Temperatura i wilgotność podstawą komfortu cieplnego

Wilgotność powietrza od dawna stanowi jeden z głównych czynników kształtowania komfortu cieplnego pomieszczeń, a ponadto ma ona wpływ na materiały budowlane i elementy wykończenia wnętrz (np. drewno). Dlaczego więc ocena jej wpływu i nawet podstawowa kontrola w instalacjach wentylacyjnych jest ciągle marginalizowana, a w wielu przypadkach wręcz pomijana? Czy to brak wiedzy, świadomości, a może kwestia kosztów? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Faktem jest, że prawidłowo działająca wentylacja czy klimatyzacja potrafi w znacznym stopniu wysuszyć powietrze w pomieszczeniu czy budynku. Z drugiej strony dobrze izolowany i szczelny budynek ze słabym lub niesprawnym systemem wentylacji (np. naturalnej) będzie miał problemy z nadmiarem wilgoci. 

Wilgotność powietrza – raport Swegon

Wychodząc naprzeciw postawionym powyżej pytaniom, Swegon opracował raport na temat wilgotności powietrza. Cały dokument dostępny jest do pobrania w języku angielskim w linku poniżej. Zapraszamy do lektury.


Raport dot. wilgotności powietrza

Wilgotność powietrza – wytyczne REHVA COVID guidance

REHVA COVID guidance