Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 29 maj 2023
Wielofunkcyjny projekt Granaria z wiechą

Realizacja kolejnego etapu zabudowy wielofunkcyjnej na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Z tej okazji dokonano symbolicznego zawieszenia wiechy. Granaria dostarczy łącznie około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 500 mieszkań, hotel i wielofunkcyjny pasaż.

W ramach kolejnego etapu projektu Granaria, realizowanego na terenie trzech kwartałów na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, powstają budynki o charakterze mieszkalnym, hotelowym i usługowym. Ich łączna powierzchnia wyniesie blisko 25 tys. mkw. Autorami koncepcji architektonicznej II etapu projektu Granarnii, nawiązującego do stylu, w jakim budowane były historyczne spichlerze, jest pracownia Mąka Sojka Architekci.

Funkcje generalnego wykonawcy pełni Korporacja Budowlana Doraco. Budowa inwestycji osiągnęła właśnie stan surowy otwarty, co oznacza zakończenie prac żelbetowych oraz konstrukcji drewnianej dachów. Jak podaje wykonawca, stan zaawansowania prac elewacyjnych oraz pokrycia dachowego jest na poziomie 35%. Natomiast prace wewnętrzne instalacyjne i wykończeniowe są zrealizowane w 45%. W ramach projektu wykonywany jest również okoliczny układ drogowy oraz przegotowywane tereny zielone. 

– Realizacja wielofunkcyjnej inwestycji jest bardzo ciekawym projektem pod względem inżynierskim, wpisującym się doskonale w nasze kompetencje. Wyzwaniem jest m.in. połączenie nowoczesnej zabudowy z historycznym charakterem tej części Gdańska. Naszym celem było m.in. zabezpieczenie istniejących obiektów zabytkowych Spichlerzy: Steffen, Kamienny Niedźwiedź i Żołądź oraz Turek i ich wkomponowanie w nowobudowaną zabudowę kwartałów i ich wykończenia – komentuje Radosław Preiss, wiceprezes Korporacji Budowlanej Doraco.


W ramach części mieszkaniowej Granarii powstanie łącznie około 500 apartamentów o zróżnicowanym metrażu. Z kolei od ulicy Stągiewnej będzie funkcjonował hotel z 325 pokojami. Z kolei od ulicy Stągiewnej poprzez wnętrza wszystkich trzech kwartałów będzie przebiegał ogólnodostępny pasaż, pełniący rolę wielofunkcyjnej przestrzeni, także wystawowej czy targowej. Pasaż będzie zadaszony, dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń na parterze będzie mogła być użytkowana przez cały rok, nie tylko w okresie letnim.

Oddanie do użytkowania części mieszkaniowej planowane jest w czerwcu przyszłego roku, a części hotelowej dwa miesiące później, czyli w sierpniu 2024 r.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu