Wiadomości 27 paź 2021
Widzewska Manufaktura - kolejna rewitalizacja w Łodzi

Na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury w Łodzi nabierają tempa prace rewitalizacyjne. W 140-letnich budynkach przy ul. Piłsudskiego znajdą się biura, mieszkania i lokale usługowe.

Widzewska Manufaktura to blisko 4 ha powierzchni i cztery 140-letnie pofabryczne obiekty wpisane do ewidencji zabytków: przędzalnia, skręcalnia, przewijalnia oraz kantor. Koncepcja rewitalizacji tego terenu obejmuje przede wszystkim renowację i modernizację istniejących zabudowań pofabrycznych. Centralnym punktem kompleksu i miejscem spotkań będzie 100-letni park o powierzchni ok. 9 tys. mkw. z fontanną. W dawnej przędzalni, nazywanej „amerykańską”, znajdą się biura i punkty usługowe, natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty dawnej skręcalni oraz przewijalni, gdzie również wprowadzone zostaną funkcje usługowe. Cały kompleks dostarczy na rynek 414 mieszkań na wynajem oraz 1171 miejsc parkingowych.

Prace budowlane i rewitalizacyjne, prowadzone przez Cavatina Holding, toczą się już równolegle we wszystkich czterech budynkach. W będącym najbardziej spektakularną częścią inwestycji budynku A zakończono właśnie tymczasowe podparcie ścian zewnętrznych na potrzeby wykonania koniecznych robót rozbiórkowych wewnątrz. Deweloper dba o zachowanie historycznego charakteru budynków jednocześnie przenosząc je w XXI wiek. Zanim rozpocznie się budowa nowych elementów budynku, ekipy wykonawcze czeka jeszcze praca związane ze starym podpiwniczeniem.

Również w budynku B, w którym powstaną mieszkania na wynajem, zakończono roboty związane z zabezpieczeniem historycznych ścian zewnętrznych. W budynku C trwają przygotowania do rozpoczęcia prac ziemnych. Teren wokół budynku jest już uprzątnięty po wykonanych rozbiórkach zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę.

W najmniejszym budynku kompleksu – D, usytuowanym wzdłuż al. Piłsudskiego, w którym powstaną przestrzenie coworkingowe, zakończono remont dachu. Przeprowadzono też już konieczne prace wyburzeniowe i usunięto stare instalacje. Trwają prace związane z renowacją elewacji ceglanej. Od strony południowej powiększono otwory okienne przyziemia, odtworzono też cokół z cegły zgodnie z jego pierwotnym kształtem (wtórnie został on zatynkowany). Wykonawcy przeprowadzili także pozostałe zabiegi kosmetyczne mające na celu przywrócenie pierwotnie wykonanej elewacji. Trwa wymiana stolarki okiennej na nową, stylizowaną na oryginalną.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu