Wiadomości 17 paź
Wiceminister Jacek Ozdoba: Już za 3 lata mieszkania w Sochaczewie będą ogrzewane ciepłem z wnętrza ziemi

„To ważny dzień dla Mazowsza – NFOŚiGW, w ramach programu „Polska Geotermia Plus”, przekaże miejskiemu samorządowi w Sochaczewie środki w wysokości 62 mln zł – 33,4 mln zł dotacji oraz 28,6 mln zł pożyczki – na budowę zakładu geotermalnego” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej. W spotkaniu, które odbyło się 11 października 2023 r. w Sochaczewie, uczestniczył również prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza.

Pod Sochaczewem istnieją ogromne złoża słodkiej ciepłej wody. Parametry pozwalają na wykorzystanie jej nie tylko do celów grzewczych, ale również do zaopatrywania miasta w wodę pitną.

To symbol dbania polskiego rządu o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców kraju. Inwestujemy w rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii – w Sochaczewie stawiamy na geotermię

– zaznaczył wiceminister Jacek Ozdoba.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 76,2 mln zł, z czego kwota dotacji z NFOŚiGW to blisko 33,4 mln zł i ponad 28,6 mln zł pożyczki.

Już w 2026 r. mieszkania w Sochaczewie będą ogrzewane ciepłem z wnętrza Matki Ziemi

– dodał wiceminister klimatu i środowiska.

W ramach inwestycji planowana jest modernizacja systemu dostaw ciepła w mieście Sochaczew poprzez wprowadzenie układu geotermalnego oraz modernizację sieci ciepłowniczej. Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie otworu geotermalnego Sochaczew GT-2 oraz utworzenie dubletu geotermalnego z istniejącym otworem Sochaczew GT-1, którego właścicielem jest Urząd Miejski w Sochaczewie, budowę zakładu geotermalnego, a także wykonanie rurociągu i modernizację przesyłu ciepła oraz węzłów cieplnych.

Planowane źródło ciepła będzie składało się z dwóch absorpcyjnych pompy ciepła (każda o mocy 2,5 MWt). Dolnym źródłem ciepła będzie woda geotermalna, a nominalna moc ciepła odebranego przez każdą pompę ciepła wynosi ok. 1,02 MWt. Niezbędną do pracy pompy energię cieplną dostarczy jeden kocioł wysokotemperaturowy (o mocy znamionowej 3,2 MWt) w postaci wody o temp. ok. 140 °C. Maksymalna moc cieplna pobierana przez pompę wyniesie 1,48 MWt. Dodatkowym elementem całego układu będzie drugi kocioł wysokotemperaturowy o mocy znamionowej 3,2 MWt, który będzie stanowił zabezpieczenie pracy w przypadku ewentualnych awarii pozostałych urządzeń. Absorpcyjne pompy ciepła oraz woda sieciowa będą oddzielone wymiennikami ciepła. Cały układ technologiczny zakładu geotermalnego będzie współpracował z kotłownią szczytową przy ul. Żeromskiego 23, która będzie stanowiła źródło szczytowe.