Wiadomości 21 lis
De Dietrich
Trwają badania nad „sztucznym liściem” produkującym paliwo

fot. Pixabay

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo stworzyli liść, który zmienia dwutlenek węgla na paliwo. To rewolucyjne urządzenie może w przyszłości pomóc w redukcji wydobywania paliw kopalnych.

Sztuczny liść działa na tej samej zasadzie, co prawdziwy. Przeprowadza proces fotosyntezy, który polega na przekształcaniu dwutlenku węgla w glukozę i tlen. Poprzez zastosowanie tlenku miedzi wynalazek wytwarza tlen oraz metanol. To właśnie ten drugi związek może być gromadzony i wykorzystywany jako paliwo. Wczesne badania wykazały, że sztuczny liść pozwala na osiągnięcie efektywności energii słonecznej na poziomie około 10 procent i jest większy o około 1 procent od naturalnej fotosyntezy. 

Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się wprowadzanie tego innowacyjnego rozwiązania na skalę światową. Na chwilę obecną naukowcy poszukują partnerów biznesowych, którzy umożliwią proces produkcji paliw płynnych. Nowo powstały wynalazek może nie tylko pomóc w poszukiwaniach alternatywnych paliw, ale także w redukcji poziomu dwutlenku węgla na świecie. 

Tagi: ekologia
Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście