Wiadomości 1 sie
Transakcja za 100 mln euro. Develia przejęła spółki Nexity

Polskie spółki zależne od francuskiej firmy deweloperskiej Nexity przejmuje Develia. Transakcja kosztowała 100 mln euro, czyli ok. 443 mln zł. Develia powiększyła bank gruntów o ok. 2200 lokali w Warszawie, Krakowie i w nowej dla siebie lokalizacji – w Poznaniu.

– Przejęcie Nexity to dla nas ważny krok w rozwoju, dzięki któremu znacząco umacniamy naszą pozycję w czołówce deweloperów mieszkaniowych. Transakcja pozwoli nam zwiększyć skalę działania w Warszawie i Krakowie, czyli w dwóch miastach, które z perspektywy biznesowej są dla nas najbardziej atrakcyjne. Wejdziemy także do Poznania, który jest dla nas nowym rynkiem. Dzięki poszerzonej ofercie jeszcze lepiej odpowiemy na obserwowany przez nas zwiększony popyt na mieszkania, będący następstwem m.in. uruchomienia programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Oceniamy, że poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach i wzrost cen lokali dodatkowo zwiększy rentowność tej transakcji – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. – Dążymy do tego, by dzięki współpracy zespołów Develii i Nexity osiągnąć pełne synergie wynikające z przejęcia. Dostrzegamy wartościowe kompetencje pracowników Nexity, m.in. w obszarach pozyskiwania gruntów czy realizacji inwestycji, które wzmocnią nas w spełnieniu strategicznych celów – dodaje Andrzej Oślizło.

Francuska Grupa Nexity na polskim rynku jest obecna od 2011 r. Firma przekazała dotychczas w naszym kraju ponad 3500 mieszkań w ramach 12 projektów (28 etapów inwestycji). Na koniec 2022 r. Nexity posiadała w Polsce ok. 1400 lokali na różnych etapach budowy oraz bank ziemi na poziomie ok. 2200 lokali. Inwestycje firmy są zlokalizowane w Warszawie (ok. 65% całkowitej powierzchni użytkowej mieszkań), Krakowie (25%) i Poznaniu (10%). Ponadto Nexity zawarło umowy przedwstępne nabycia gruntów umożliwiających realizację kolejnych ok. 2300 lokali. 

Umowa przyrzeczona podpisana przez Develię dotyczy nabycia 100% udziałów 19 polskich spółek zależnych od Nexity. Develia uzyskała również kontrolę nad 10 spółkami komandytowymi, prowadzącymi działalność deweloperską w Polsce. Przed finalizacją transakcji Develia otrzymała zgodę Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji. Łączna kwota transakcji wyniosła 100 mln euro, czyli ok. 443 mln zł.

– Na sfinansowanie transakcji otrzymaliśmy od konsorcjum banków kredyt w wysokości 200 mln zł, co potwierdza wiarygodność i bardzo dobrą sytuację finansową Develii. Pozostałą część pokryliśmy ze środków własnych – mówi Paweł Ruszczak, wiceprezes zarządu Develii. Zgodnie z umową bieżące przepływy pieniężne oraz zyski osiągnięte przez Nexity w 2023 r. przypadną Develii.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu