Wiadomości 21 wrz 2022
Time to (Re)think! Zrównoważone budownictwo, przeciwdziałanie zmianom klimatu

Wydarzenie jest międzynarodowe, hybrydowe, a w programie znajdą się prelekcje, panele, prezentacje, czas na spotkanie i poznanie się. Tym razem przygotowano dwa dni aktywności: pierwszy to całodzienna konferencja, której zwieńczeniem będzie wręczenie nagród PLGBC Green Building Awards 2022 i koktajl. Drugi dzień poświęcony będzie dekarbonizacji budownictwa w ramach projektu #BuildingLife.

Środowisko zabudowane odpowiada za prawie 40% emisji dwutlenku i może odegrać ważną rolę w przyspieszeniu przejścia na niskoemisyjną i wysoce odporną przyszłość. To nie jest moment na spowolnienie.  Musimy podwoić wysiłki na rzecz rozwiązań - takich jak modernizacja budynków w celu zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię czy promowanie produktów i systemów budowlanych o niskiej emisji dwutlenku węgla - które mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym i przyczynić się do poprawy zdrowia ludzi i zwiększenia niezależności energetycznej.


Problemy i wyzwania, przed którymi staje świat, zwykle stają się katalizatorem zmian. Wiemy, w którą stronę powinny one pójść... Włączmy się do wspólnej dyskusji i działań na rzecz zrównoważonego budownictwa dla wszystkich i wszędzie. Dzielimy się wiedzą, inspiracjami i innowacjami, aby wprowadzać znaczące zmiany na rzecz zrównoważonego budownictwa.

Podczas PLGBC Green Building Summit zaplanowano cztery sesje skupione wokół strategicznych obszarów:

  • Climate adaptation & social resilience: Protecting people and systems
  • Circular trip
  • Biodiversity and becoming nature-positive
  • Healthy & Sustainable Living

Tematyka wydarzenia oscyluje wokół najważniejszych kwestii związanych z rolą budynków i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, gospodarką o obiegu zamkniętym, znaczeniem bioróżnorodności oraz zdrowiem i jakością życia. Skupimy się na poszukiwaniu rozwiązań dla wspólnych działań, świadomym tworzeniu zrównoważonych przestrzeni i budowaniu społeczności. Będzie mowa także o odbudowie w kontekście zmian klimatycznych i wojny w Ukrainie.
 
Co roku PLGBC Green Building Summit gości wybitnych Keynote Speakerów, którzy inspirują do działania i współpracy. W tej edycji udział potwierdzili:

  • Slava Balbek, balbek bureau,
  • Anne Beim, , Centre for Industrialized Architecture (CINARK), The Royal Danish Academy of Fine Arts,
  • Helle Juul, Juul Frost Arkitekter, International Urban Development Association INTA,
  • Agata Roczniak, Fundacja Diversum,
  • Menno Rubbens, cepezed,
  • Carolyn Steel, Kilburn Nightingale Architects, autorka książki SITOPIA.

Inspirujący goście, interaktywny i angażujący format, szeroki zakres tematyczny programu zapewnią dużą dawkę wiedzy, dobrych praktyk i nowych relacji.

Wydarzenie przyciąga wszystkich zainteresowanych tematyką klimatyczną/zrównoważonego budownictwa/SDGs, w tym: inwestorów, deweloperów, najemców, zarządców nieruchomości, architektów i projektantów, inżynierów, producentów, instytucje finansowe, samorządy, top management, aktywistów miejskich, organizacje pozarządowe, studentów, nauczycieli wyższych uczelni, media.

W ramach wydarzenia przygotowano także aktywności dodatkowe, w tym m.in:

  • Wirtualną Strefę Partnerów, w której można poznać bliżej projekty, rozwiązania i technologie partnerów wydarzenia.
  • Wystawę Fotografii laureatów konkursu Grand Press Photo 2022, w kategorii Climate, responsibility.
  • Sekcję PLGBC Movie, czyli zaproszenie na film zrealizowany przez Our Planet – dokument, zwracający uwagę, jak globalna społeczność biznesowa może pomóc w rozwiązaniu światowego kryzysu ekologicznego.
  • Wirtualną Paczkę Uczestnika, w której po zakończeniu wydarzenia poza prezentacjami i nagraniami znajdą się dedykowane materiały tematyczne.

Wydarzenie oparte o zrównoważone idee, neutralne klimatycznie.

PLGBC Green Building Summit wspierać będą liczni uznani Partnerzy i Patroni.
Partner Strategiczny: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

Partnerzy Wspierający: 4Nature System, Aluprof, BREEAM, E.ON, Grupa Górażdże, Helvar, Horizone Studio, Interface, Knauf Insulation, Panattoni, Sweco Polska.
Partnerzy: APA Group, Atrium European Real Estate, CBRE, Hadart, JW+A, Selena, Somfy, Steligence, Termocent, VvS Architects & Consultants, Wicona.
Patronat Honorowy: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej IARP, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Towarzystwo Urbanistów Polskich TUP, World Green Building Council
Patronat Społeczny: Fundacja Laboratorium Architektury 60+
Patroni Wspierający: British Polish Chamber of Commerce, Belgian Business Chamber, buildingSMART Polska, Business Finland, IFMA Polska Chapter, Polska Izba Nieruchomości PINK, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu SAK, Polska Rada Centrów Handlowych PRCH, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Polski Związek Firm Deweloperskich PZFD, Związek Polskie Okna i Drzwi, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW, Architekci Dla Klimatu, Kompas Inwestycji, Fundacja Integracja, Top Woman In Real Estate, Fundacja Diversum, Certyfikat ZIELONY DOM, BuildingLife, CIRCON.

Patronat Medialny: Architektura & Biznes, Teraz Środowisko, EurobuildCEE, Investor Real Estate Expert, Sztuka-Architektury.pl, URBCAST.pl, BUILDER, Inżynier Budownictwa, Sztuka-Wnetrza.pl,
WlaczOszczedzanie.pl.

Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.

Więcej informacji:
https://summit.plgbc.org.pl

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu