Wiadomości 1 kwi

W trosce o sytuację polskiego budownictwa przekazujemy Państwu nieograniczony dostęp do raportu dotyczącego inwestycji wstrzymanych z uwagi na sytuację epidemiczną. Informacje aktualizujemy na bieżąco, każdego dnia, kontaktując się bezpośrednio z inwestorami, projektantami i wykonawcami.

Według danych Kompasu Inwestycji, na 30 marca br. wstrzymano 48 projektów o łącznej wartości 1886,10 mln zł. Najwięcej - 13 inwestycji jest zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Wśród nich jest m.in. V etap warszawskiej inwestycji Stacja Kazimierz (szacunkowa wartość 40 mln zł), wstrzymano też ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego biurowca Gas Storage Poland, a wybór wykonawcy kompleksu handlowo-mieszkaniowego przy ul. Grójeckiej (ok. 55 mln zł) został odsunięty w czasie. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji rynkowych. Nasze dane są podstawą analizy rynku, dostosowania czy zmiany strategii, działań szczególnie potrzebnych zwłaszcza w obliczu niełatwej dla branży sytuacji.

monitoruj stan epidemii na budowach >


Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę jest bezsporny i należy uznać, że dobra passa w polskim budownictwie się skończyła. Realnym problemem są, spowodowane epidemią, trudności w uzyskaniu pozwoleń na budowę i innych formalności. Choć urzędnicy pracują zdanie, wnioski są rozpatrywane dużo wolniej, a samo skompletowanie dokumentacji to ogromne wyzwanie. Kolejny problem dotyczy nowozatrudnianych pracowników i uzyskania choćby badań lekarskich.

Dla niektórych firm to kluczowy moment reorganizacji. Grupa Pekabex ogranicza inwestycje, Korporacja Budowlana Doraco sygnalizuje problemy z dostawami materiałów - ceny transportu wzrosły, a dostawy są opóźniane. Z kolei Unibep potwierdza, że w związku z zamknięciem granic nastąpił czasowy odpływ części podwykonawców z Ukrainy i Białorusi. Zarząd spółki poinformował, że sytuacja może mieć wpływ na niedotrzymanie końcowych terminów umownych niemal wszystkich kontraktów budowlanych.


Zlecenia budowlane

Każdego dnia odbieramy sygnały z rynku o przyspieszeniu produkcji czy prac budowlanych z obawy o przyszłość. Dla wielu firm sytuacja pandemii to moment mobilizacji, intensywnej pracy, także zdalnej - wedle zasady „wszystkie ręce na pokład”.

W tym trudnym okresie szczególnie wspieramy inwestorów i wykonawców w poszukiwaniu podwykonawców czy dostawców, rozwijając narzędzie „zlecenia budowlane”. W trakcie pierwszego tygodnia stanu zagrożenia epidemicznego nasi infobrokerzy pozyskali od kierowników kontraktów około 180 zleceń budowlanych na różnych etapach realizacji inwestycji. Publikacja informacji o nowym kontraktowaniu jest bezpłatna, a zgłoszenia zbieramy m.in. mailowo poprzez adres: zleceniabudowlane@kompasinwestycji.pl

Tagi: budownictwo
Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście