Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 7 lip 2022
Spowolnienie w budownictwie. Sprawdź skalę wstrzymanych inwestycji

Monitorując rynek budowlany serwis Kompas Inwestycji pozyskuje informacje na temat pełnego cyklu życia inwestycji, w tym także dane dotyczące zamrożonych projektów. Inwestycje wstrzymane są jednym z ważnych mierników kondycji budownictwa.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat gospodarka mierzyła się i nadal się mierzy z wieloma wyzwaniami. Pandemia wpłynęła mocno również na budownictwo - w globalnej skali zaburzyła łańcuchy dostaw i pośrednio wywołała wzrost cen materiałów, a ze względu choćby na problemy z uzyskaniem decyzji administracyjnych opóźniła realizację wielu projektów. O ile koronawirus (przypominamy o kilku lockdownach) zastopował głównie rynki inwestycji biurowych i hotelowych, o tyle tegoroczne czynniki - wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, kolejna fala wzrostu kosztów realizacji inwestycji - uderzają w pozostałe sektory budownictwa.  Spowolnienie jest widoczne i wiele wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej - w obawie przed spadkiem popytu spodziewane są np. kolejne cięcia projektów mieszkaniowych.

Ponad 2 tyś. wstrzymanych projektów

Na bazie informacji aktualizowanych na bieżąco, w oparciu o bezpośredni kontakt z inwestorami, projektantami i wykonawcami, Kompas Inwestycji zarejestrował na koniec czerwca ogółem 2164 wstrzymane projekty. Przygotowaliśmy dane dotyczące zamrożonych inwestycji począwszy od stycznia 2022 r. Rejestrujemy na bieżąco dynamikę zmian w trzech głównych sektorach budownictwa, a dane prezentujemy w ujęciu miesięcznym. W oparciu o rozmowy z uczestnikami rynku wskazujemy również główne powody zatrzymania procesu inwestycyjnego.

Zespół portalu Kompas Inwestycji każdego dnia pracuje nad bazą danych polskiego rynku budowlanego. Informacje pochodzą bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za prowadzenie inwestycji, projektantów i generalnych wykonawców prac budowlanych. Sercem serwisu jest baza inwestycji, która sukcesywnie rośnie i pompuje coraz większą ilość informacji na temat projektów budowlanych. To nie tylko cyfry - ale także realne inwestycje z całej Polski. Nasze dane są unikalne, wykraczają daleko poza te rejestrowane przez GUS. Obejmują np. liczbę inwestycji na poszczególnych etapach realizacji i zmieniających etap budowy, wartość projektów oraz ich kubaturę. Baza danych serwisu Kompas Inwestycji jest aktualizowana codziennie, a informacje dotyczące nowych projektów i aktualizacje danych przekazujemy poprzez spersonalizowane powiadomienia mailowe.

Newseria Biznes

Newseria Biznes https://biznes.newseria.pl/