Wienkra - Kalendarz
Wiadomości 21 kwi
Skanska wykonawcą "zielonego" archiwum w Nowym Sączu

Budowlana spółka Skanska podpisała z Archiwum Narodowym w Krakowie umowę na realizację pasywnego budynku nowej siedziby Archiwum w Nowym Sączu. Wartość kontraktu wynosi 31 mln zł brutto.

Koncepcję architektoniczno-funkcjonalną i instalacyjną obiektu przygotowało Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. Główny projektant to Pracownia Konserwacji Zabytków Arkona. Na działce przy ul. 29 listopada w Nowym Sączu powstanie nowa, dwukondygnacyjna siedziba oddziału Archiwum Narodowego. Na parterze znajdzie się część ogólnodostępna oraz magazynowa. Na piętrze zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe i przeznaczone do pracy z aktami, jak np. pracownia digitalizacji oraz magazyny, które łącznie pozwolą na składowanie prawie 9,5 tys. mb materiałów archiwalnych. Ogrzewanie i chłodzenie zapewnią pompy gruntowe oraz powietrzne wraz z 21 sondami głębinowymi. W celu ochrony przed ewentualnym pożarem w magazynach archiwalnych zostanie zamontowany automatyczny system gaszenia mgłą wodną, dostosowany do tłumienia pożarów w pomieszczeniach wyposażonych w regały archiwalne. Elewacja obiektu została zaprojektowana jako fasada wentylowana. Zewnętrzną warstwą wykończeniową będą stanowić aluminiowe panele mocowane do metalowej konstrukcji.


– To kolejny nowoczesny, niskoenergetyczny obiekt, który zrealizujemy dla Archiwum Narodowego w Krakowie. Budownictwo pasywne stanowi coraz wyraźniejszy trend, który powoli zaczyna się wpisywać w standard oczekiwany przez społeczeństwo – mówi Tomasz Sadowski, dyrektor obszaru Budownictwa Ogólnego budowlanej spółki Skanska. Firma rozpocznie budowę w maju 2021 a zakończy w grudniu 2023 r.

W nowej siedzibie przechowywane będą archiwalia z obszaru południowej Małopolski z 5 powiatów, nowosądeckiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego i gorlickiego, sięgające czasów nie tylko początku XIX w., ale także okresu staropolskiego. Najstarsze spośród nich to akta miasta Nowego Targu oraz Nowego Sącza, pojedyncze księgi miejskie z Limanowej czy miejskie i cechowe Starego Sącza. Oprócz dokumentacji aktowej, przechowywane będą tam również cenne kolekcje: fotograficzna, kartograficzna czy też druki ulotne ze zbioru sandecjan oraz akta metrykalne i ewidencji ludności. Swoje docelowe miejsce w nowym budynku oddziału Archiwum znajdą również stare akta hipoteczne przejęte z sądów.

– Przy projektowaniu nowej siedziby skorzystano z doświadczeń poprzednich inwestycji, stąd nacisk na pasywność strefy magazynowej, tj. osiąganą niskim kosztem stabilność warunków klimatycznych w miejscu przechowywania akt. Jednocześnie w strefie biurowej przewidziano miejsca na: salę konferencyjną, sale wystawowe, czytelnię akt i sale edukacyjne. Inwestycja na pewno więc będzie również odpowiedzią na potrzeby kulturalne lokalnej społeczności – mówi Paweł Ząbczyński, Główny Specjalista ds. budowy nowej siedziby, Archiwum Narodowe w Krakowie.

W Małopolsce Skanska zrealizowała w ostatnich latach m.in. nową siedzibę Archiwum Narodowego oraz halę 100-lecia KS Cracovia w Krakowie a także Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Aktualnie spółka buduje krakowski kompleks biurowy High5ive w centrum miasta.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu