Wiadomości 18 lut
Skanska inwestuje w rozwój w segmencie biurowym

Skanska Property Poland rozpoczęła w ubiegłym roku realizację siedmiu inwestycji. Obecnie ma w budowie 13 budynków w 8 różnych projektach. Spółka kupiła też dwa nowe grunty pod kolejne inwestycje.

W 2018 roku szwedzki deweloper wynajął ok. 80 000 mkw. GLA nowoczesnej powierzchni biurowej. Zakończył budowę dwóch budynków projektu High5ive w Krakowie, pierwszego budynku kompleksu Spark w Warszawie oraz ostatniego budynku kompleksu Silesia Business Park w Katowicach. W ten sposób Skanska oddała do użytku na polskim rynku łącznie 48 500 mkw. GLA powierzchni biurowej.

– Realizujemy aktualnie aż 13 budynków w 8 różnych projektach biurowych. Razem zapewnią one ok. 280 000 mkw. GLA. To nasz absolutny rekord pod względem liczby inwestycji prowadzonych w jednym czasie. Większość tej powierzchni oddamy w 2019 i 2020 roku. Jako jedyni na rynku korzystamy z własnego finansowania, co zapewnia naszym klientom bezpieczeństwo i pewność, że projekty zostaną zrealizowane terminowo i zgodnie z założeniami ­– mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska w Polsce. – Kładziemy też fundamenty pod dalszy rozwój w kolejnych latach. Planujemy kolejne inwestycje, wdrażamy nowe technologie i rozwiązania, takie jak Connected by Skanska, panele fotowoltaiczne z perowskitu czy zielony beton – dodaje Arkadiusz Rudzki.


W 2018 roku Skanska ruszyła z budową 140-metrowej wieży Generation Park w Warszawie, drugiego budynku kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu oraz I etapu Wave – pierwszej inwestycji biurowej Skanska w Trójmieście. Z kolei w Krakowie spółka rozpoczęła budowę czwartego budynku kompleksu High5ive, a w Łodzi drugiej wieży Bramy Miasta. We Wrocławiu Skanska rozpoczęła realizację kompleksu Centrum Południe, który będzie już siódmym, a jednocześnie największym dotychczasowym projektem dewelopera w tym mieście. W pierwszym etapie tej inwestycji powstaną dwa budynki.

– W ramach planowania kolejnych inwestycji biurowych w atrakcyjnych lokalizacjach w 7 największych polskich miastach, stale rozwijamy nasz bank ziemi. W ostatnim roku kupiliśmy dwie działki - w Warszawie oraz Krakowie, czyli na dwóch największych rynkach biurowych w Polsce – podkreśa Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków biurowych w Skanska.W 2018 roku Skanska w Polsce sprzedała pięć biurowców za łączną kwotę 210 milionów euro. Dwa budynki kompleksu Silesia Business Park kupił fundusz ISOC Holdings Inc. z Filipin. Biurowiec Spark C trafił w ręce niemieckiego inwestora KGAL Investment Management GmbH & Co. KG. Z kolei łódzki projekt Nowa Fabryczna oraz wrocławski Green2Day sprzedano szwedzkiemu funduszowi inwestycyjnemu Niam. W rezultacie, Niam ma w swoim portfolio już 8 projektów Skanska zlokalizowanych na polskich rynkach regionalnych.

We wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których Skanska prowadzi działalność, czyli w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech, deweloper sprzedał 9 biurowców za ponad 431 milionów euro. Jednocześnie spółka wynajęła 153 000 mkw. na wspomnianych rynkach, co stanowi wzrost o 5,5% w stosunku do 2017 r.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu