Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt parku miejskiego Wilanów Park
Pracownia RS Architektura Krajobrazu wygrała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego, który powstanie w ramach wielofunkcyjnej inwestycji Wilanów Park w Warszawie u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, Al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje Nhood Polska.
Dwuhektarowa zielona przestrzeń, będąca w przyszłości integralną częścią inwestycji Wilanów Park, będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatny podmiot. Konkurs architektoniczny współorganizowany przez zespół Nhood Polska oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów SARP został rozstrzygnięty 7 maja. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez pracownię RS Architektura Krajobrazu z Konstancina-Jeziornej.
– Punktem wyjścia do opracowania projektu konkursowego było dążenie do symbiozy potrzeb ludzi i środowiska naturalnego na wielu płaszczyznach. Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych, gdzie wysoka wartość lokalnego ekosystemu zostanie przywrócona i wypełniona oczekiwanymi przez mieszkańców funkcjami, a pozornie przeciwstawne dążenia będą się wzajemnie uzupełniały i wzbogacały – mówią autorzy projektu Dorota Rudawa oraz Patryk Zaręba.
W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że zwycięski projekt charakteryzuje najlepsze dopasowanie do miejsca i jego potrzeb, a także odpowiednio akcentuje otwarcia widokowe z zachowaniem indywidualnego charakteru miejskiego parku. Wysoko ocenione zostały aspekty kompozycji i estetyka proponowanych rozwiązań. Jury doceniło również dobór rozwiązań ekologicznych pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym.
– Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Gratuluję wygranej i jestem przekonany, że dzięki współpracy podczas realizacji projektu stworzymy zieloną przestrzeń, która stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku, rekreacji i wspólnego spędzania czasu dla mieszkańców dzielnicy Wilanów – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu Wilanów Park.
Założenia dotyczące funkcji tego rozległego terenu zielonego zostały opracowane podczas „Rozmów sąsiedzkich”, w których w 2020 roku brali udział mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wilanów, społecznicy, przedstawiciele samorządu i inni interesariusze. Pomysły i oczekiwania zgłoszone podczas spotkań przeformułowano w założenia konkursu dla architektów na projekt zagospodarowania parku.
– Wilanów Park będzie pierwszym naszym projektem, którego część współtworzą mieszkańcy okolicy. Ich oczekiwania związane z terenem zielonym były bardzo precyzyjne i konkretne. Stanowiły duże wyzwanie dla architektów, którzy brali udział w konkursie na opracowanie koncepcji parku – mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager w Nhood Polska.
Wilanów Park jest inwestycją mixed-use, czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz otwartej na park miejski oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też przygotowane z myślą o seniorach. Inwestycja zakłada liczne ekologiczne rozwiązania mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych czy zapewnienie bioróżnorodności. W projekcie przewidziano także m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike, promujące zrównoważoną mobilność. Właścicielem terenu, na którym powstaje wielofunkcyjna inwestycja Wilanów Park jest spółka Ceetrus Polska, za prace nad jej założeniami i funkcjami odpowiada zespół Nhood Polska.