Wienkra - Kalendarz
Wiadomości 31 mar
Cool
Renesans małych układów chłodniczych

Małe systemy chłodnicze staja się coraz popularniejsze. Ustawa F-gazowa z sierpnia 2017 roku ograniczająca stosowanie czynników z grupy HFC (wysoki współczynnik GWP) dała mocny impuls do rewizji istniejących rozwiązań i zmusiła do ponownej ewaluacji różnych aspektów instalacji chłodniczej, takich jak wybór czynnika chłodniczego, jego GWP, klasa palności, zakres zastosowania, dostępność, koszt inwestycji dla różnych rozwiązań, zużycie energii, poziom niezawodności instalacji, wrażliwość na wycieki czynnika, koszt serwisowania i wiele innych.

Agregaty chłodnicze Cool serii MINI w systemach bezpośredniego chłodzenia w zakładach Artisanal Tapas w Szczecinie

Nowe instalacje chłodnicze, które projektowane są obecnie zgodnie z ustawą F-gazową to przede wszystkim układy chłodzenia pośredniego z wykorzystaniem ekologicznych czynników chłodniczych w agregatach wody lodowej i atestowanym czynnikiem chłodzącym zasilającym końcowe odbiorniki chłodu lub małe układy bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego.

Stosowane do niedawna układy chłodnicze oparte na czynniku HFC jako rozległe systemy rurociągów zasilające dziesiątki odbiorników chłodu, współpracujące z układami wielosprężarkowymi zlokalizowanymi w  maszynowniach i skraplaczami na dachach są zastępowane przez mniejsze układy z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi. Zgodnie z wytycznymi ustawy F-gazowej urządzenia chłodnicze komercyjne o mocy mniejszej równej 40 kW nie są objęte niskim limitami współczynnika GWP dla czynnika chłodniczego stąd widać wyraźnie zainteresowanie ofertą małych układów rozproszonych w segmencie komercyjnym czyli np. sklepy.

Agregaty chłodnicze w wersji standard Cool w trakcie montażu fabrycznego

Zakłady przemysłowe ARTISANAL TAPAS w Szczecinie, producent kwiatów JMP FLOWERS i Zakłady Mięsne LUKULLUS k. Nowego Dworu Mazowieckiego , czy tez sieć sklepów TOPAZ zdecydowały się właśnie na zamówienie w PPH COOL takich instalacji chłodniczych. Małe układy chłodnicze w postaci agregatu chłodniczego i od jednego do trzech odbiorników chłodu (chłodnice wentylatorowe) z czynnikiem chłodniczym (R448A, R449A) , multiplikowane w zależności od wymaganej łącznej wydajności chłodniczej mają kilka niepodważalnych zalet. Tego typu rozwiązania w porównaniu do dużych instalacji z jednym źródłem chłodu, pozwala zdywersyfikować wystąpienie ewentualnych problemów z instalacją. W takim przypadku awaria jednego układu pozwala zachować ciągłość pracy całego zakładu i nie wyłączać całego układu chłodniczego, a jedynie pojedynczy. W przypadku wystąpienia nieszczelności w układzie jednego zestawu utrata czynnika chłodniczego ze względu na niewielki załadunek nie stanowi dużego kosztu i strat dla środowiska. Łatwiejsza i tańsza jest również naprawa.

PPH COOL posiada w ofercie cały typoszereg agregatów chłodniczych w różnych wersjach i na różnych sprężarkach. Wersje strandard to najprostsze modele bez obudowy inne to agregaty w obudowie typu MINI i KOMPAKT. W ofercie firmy dostępne są chłodnice ( np. marki STEFANI ), armatura i automatyka chłodnicza do kompletacji zestawów.

Cool

PPH COOL jako firma produkcyjno-handlowa, istniejąca na rynku od ponad 35 lat jest atrakcyjnym partnerem biznesowym dla inwestorów oraz wykonawców. Firma produkuje własne urządzenia serii AQUACOOL (czynnik chłodniczy R410A i R134A) oraz AQUACOOL GREEN (R290-propan) i stosownie do wymagań klienta oferuje energooszczędne systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dobrane optymalnie do rodzaju inwestycji. Na terenie całego kraju firma może pochwalić się swoimi referencjami.

Te najbardziej rozpoznawalne to systemy chłodnicze sieci supermarketów, linii technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego, instalacje chłodnicze lodowisk otwartych i zamkniętych, a także instalacje klimatyzacji komfortu budynków użyteczności publicznej (biura, hotele, uczelnie itd.).