Najlepsze pompy ciepła - przegląd 2023
Wiadomości 10 maj 2021
Prologis Park Ruda Śląska - zrównoważone budownictwo i Feng Shui

Prologis oddał do użytku pierwszy etap Prologis Park Ruda Śląska - ponad 60 tys. mkw. powierzchni BTS. Magazyny przeznaczone są do obsługi klientów FMCG, zostały także wyposażone w wiele „zielonych” rozwiązań, zaś część biurową zaprojektowano zgodnie z zasadami Feng Shui.

W pierwszej fazie inwestycji Prologis Park Ruda Śląska powstał budynek typu BTS o powierzchni 50 tys. mkw. szyty na miarę firmy Raben, który kontynuuje wieloletnią współpracę z Prologis na terenie Śląska. Magazyn ze strefę kontrolowanej temperatury (14-18°C) i instalacjami chłodzącymi przeznaczony jest głównie do składowania i obsługi artykułów spożywczych. Z myślą o optymalizacji procesów pierwsza linia słupów w hali została odsunięta, a regały systemowe i wózki widłowe są naprowadzane indukcyjnie. Integralną częścią budynku jest wyjątkowe, trzypiętrowe biuro o powierzchni 2 tysięcy mkw., zaprojektowane zgodnie z zasadami Feng Shui.

Drugim klientem, który wprowadził się do swojego budynku pod klucz w Prologis Park Ruda Śląska jest jeden z dostawców kompleksowych usług zarządzania logistyką. Oddany niedawno do użytku magazyn będzie dedykowany obsłudze klienta FMCG z branży spożywczej. Na powierzchni ponad 11 tysięcy mkw. zastosowano szereg rozwiązań, które sprostają rygorystycznym potrzebom logistyki produktów chłodzonych.

W budynku znajduje się chłodnia o powierzchni ponad 10 tys. mkw., z zakresem temperatury 2 – 6°C. W obiekcie jest też strefa co-packingu oraz komora typu ambient z zakresem temperatury do 25°C. Aby do maksimum podnieść efektywność chłodni przy załadunku i rozładunku, magazyn wyposażony jest w 15 izolowanych fartuchów chłodniczych, a bramy są uszczelnione pneumatycznie. Zwiększona jest także izolacyjność ścian, zgodnie z normami na rok 2021.

System przeładunkowy został wyposażony w szereg rozwiązań zwiększających wydajność pracy: sterowane elektronicznie kliny kołowe do ciężarówek zapobiegają niepotrzebnemu otwieraniu bramy, zmniejszając tym samym zużycie energii, wewnętrzna sygnalizacja świetlna podnosi standardy bezpieczeństwa, a cały proces załadunku i rozładunku jest monitorowany, z możliwością obserwowania postępów przez kierowców pojazdów.

– BTS to zawsze unikalny projekt. Obydwie inwestycje były na równi wyjątkowe, co wymagające. Dlatego już od fazy projektu ogromną rolę odegrała wzajemna wymiana wiedzy, która była możliwa dzięki naszym partnerskim relacjom z klientami. To pozwoliło na zrozumienie, a następnie wprowadzenie w życie ich indywidualnych potrzeb odnośnie nowoczesnej powierzchni magazynowej, która będzie im służyła przez kolejne lata – podkreśla Leonard Kubanek, Director Project Management, Prologis.

Magazyny są wyposażone w energooszczędne i zautomatyzowane, najwyższej jakości oświetlenie LED, a strefy co-packing są doświetlone naturalnym światłem dziennym. Tak jak wszystkie nowo powstające obiekty Prologis, budynki są poddane certyfikacji BREEAM na poziomie „very good” oraz przystosowane do montażu instalacji solarnej bezpośrednio na dachu.

Na terenie zielonym Prologis Park Ruda Śląska działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kw. Energia wytwarzana w instalacji wykorzystywana jest do zasilania części wspólnych centrum logistycznego. Na terenie inwestycji powstały stacje do ładowania rowerów elektrycznych oraz drobnych napraw jednośladów. Docelowa zabudowa Prologis Park Ruda Śląska to niemal 125 tys. mkw.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu