Wiadomości 15 maj 2023
Pieniądze leżą (nie tylko) na drogach. Ambitne plany Unibepu

Nowy prezes budowlanej grupy Dariusz Blocher przedstawił plan na jej rozwój. Dwa kluczowe słowa to „gotówka i rentowność”. Poza utrzymaniem pozycji w generalnym wykonawstwie Unibep skoncentruje się na pozyskiwaniu finansowania z inwestycji drogowych i hydrotechnicznych, rozwoju działalności deweloperskiej oraz uzdrowieniu budownictwa modułowego.

Dariusz Blocher, nowy prezes Unibepu (ustępujący ze stanowiska Leszek Gołąbiecki przeszedł na fotel wiceprezesa, będzie zarządzał spółką Unihouse) zaprezentował zarys nowej strategii budowlanej grupy na najbliższe 4 lata. Plan jest ambitny: szybki rozwój i w perspektywie do 5 lat miejsce na podium (ostatecznie: czwarte miejsce) największych firm budowlanych w Polsce. Przypomnijmy, Dariusz Blocher do 2021 r. stał za sterami Budimeksu.

– W Budimeksie rozwinięcie biznesu zajęło 6 lat, my chcemy to zrobić w 6 kwartałów. Nie zamierzamy z Budimeksem konkurować, ale za 3 lata możemy mieć zbliżone parametry biznesowe. Będziemy tworzyć własną kulturę organizacyjną. Fundament to działalność budowlana oparta na generalnym wykonawstwie, chcielibyśmy wzmocnić te obszary. Zamierzamy sięgnąć po pieniądze, które są na rynku, a to oznacza mocne wejście na rynek infrastruktury drogowej i geograficzny rozwój w tym obszarze – powiedział Dariusz Blocher. Poza inwestycjami drogowymi Unibep sięgnie po kontrakty hydrotechniczne (retencja, uzdatnianie wody) i z rynku przemysłowego.

W perspektywie 3-4 lat w segmencie działalności budowlanej Unibep chce osiągnąć dwucyfrowy roczny wzrost zamówień i rentowność EBIT powyżej 3 proc. (obecnie ok 1 proc.). – Ważnym kierunkiem rozwoju będzie też Ukraina. Rozumiemy lepiej, niż inne firmy, że ten rynek może być bardzo perspektywiczny w kontekście kontraktów budowlanych i rozwoju budownictwa modułowego. Kolejny element naszej strategii to działalność deweloperska. W tym obszarze planujemy dywersyfikację i rozbudowę banku ziemi. Na początku będziemy skupiali się na projektach, które nie angażują dużej gotówki, część z nich być może zrealizujemy w partnerstwie. Kolejnym krokiem będzie rozszerzenie działalności deweloperskiej o nową lokalizację, będzie to średnie lub duże miasto – zdradził Blocher.

Zdrowe moduły

W najbliższym czasie zarząd Unibepu skoncentruje się na uzdrowieniu nierentownego, jak dotąd, biznesu spółki Unihouse, która działa w segmencie budownictwa modułowego – wpisanie się w trendy budownictwa ekologicznego, przygotowanie produktów do odbudowy Ukrainy. Unihouse realizuje coraz więcej kontraktów w Niemczech, chce też budować w Polsce: obiekty użyteczności publicznej i projekty mieszkaniowe, dzięki społecznym inicjatywom mieszkaniowym. Jeśli chodzi o zmiany w organizacji, Unibep ma w planach: rozwój biura technicznego i centralnych zakupów, wsparcie produkcji, zwłaszcza w sektorze zamówień publicznych.

Portfel zleceń grupy Unibep w części budowlano-infrastrukturalnej wynosi ok. 3,8 mld zł, z czego ok. 2,2 mld zł przypada na 2023 rok, natomiast kontrakty w samym budownictwie kubaturowym mają wartość 1 mld 740 mln zł.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu