Wiadomości 8 maj
Panattoni inwestuje w tereny poprzemysłowe

Panattoni coraz częściej realizuje inwestycje typu brownfield na terenach poprzemysłowych. W krajach takich jak Niemcy, Francja czy Czechy, tego typu projekty stanowią więcej niż połowę wszystkich realizacji i odpowiadają obecnie za jedną trzecią całkowitej powierzchni oddanej przez Panattoni w Europie. W Polsce na 317 inwestycji w ostatnich trzech latach, 77 to projekty typu brownfield.

Rekultywacja terenów postindustrialnych będzie jednym z głównych trendów na rynku magazynowym w najbliższych latach. Udział tego typu inwestycji potwierdza również badanie Panattoni przeprowadzone na podstawie projektów dewelopera w latach: 2020-2022. W Niemczech inwestycje Panattoni w tereny poprzemysłowe stanowiły znaczącą większość wszystkich, bo aż 70 proc. Z kolei w Czechach ten udział zwiększył się z 38 proc. w 2020 r. do 60 proc. w 2022 r., a na Słowacji z 66 proc. do 80 proc. We Francji, Holandii, Belgii – inwestycje typu brownfield stanowiły średnio co najmniej połowę portfela inwestycyjnego w latach 2020-2022. W Polsce odsetek inwestycji w tereny poprzemysłowe firmy to 33 proc. w 2022 roku.

– Na 317 naszych realizacji w Polsce w ostatnich trzech latach, aż 77 to właśnie inwestycje typu brownfield. Przybywa ich, bo zasoby gruntów pod budowę maleją, a konkurencja o tereny inwestycyjne jest coraz większa. Obszary poprzemysłowe są przy tym niezwykle atrakcyjne dla inwestorów, mimo wyższych kosztów realizacji. Najczęściej znajdują się w granicach miast, co przekłada się na lepszą komunikację i dostęp do infrastruktury. Chętnie korzystają z nich firmy e-commerce i logistyczne w ramach tzw. ostatniej mili – tłumaczy Michał Samborski, Head of Development w Panattoni.

Zrównoważony rozwój

Inwestycje typu brownfield przywracają do życia zasoby oraz przestrzenie, które przez lata były nieużytkowane, a ich ponowne wykorzystanie przyczynia się do ochrony środowiska. – Rekultywacja gruntów i rewitalizacja terenów, na których zlokalizowane są inwestycje typu brownfield, to jeden z elementów odpowiedzialnego zarządzania gruntami w państwach członkowskich Unii Europejskiej i jej polityki zrównoważonego rozwoju. Zdegradowanym terenom przywracamy ich pierwotne funkcje, jednocześnie prowadząc szereg działań związanych z ochroną środowiska i lokalnych ekosystemów. Przyczyniamy się w ten sposób do zmniejszenia emisji CO2, tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia lokalnych społeczności – mówi Piotr Kociołek, Environmental Director, Panattoni.
Rekultywacji poddano teren, na którym zbudowano Citi Logistics Katowice. Położona przy ul. Miedzianej parcela znajduje się w historycznym obszarze górniczym i hutniczym i ziemia została tu w części zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi i metalami ciężkimi. Poprzez remediację developer rekultywował ok. 2000 m sześciennych gleby kosztem 330 tys. euro.

Realizacja takich inwestycji wpływa również na zmniejszenie zużycia energii, wody i innych zasobów. Powstające na terenach poprzemysłowych nowe obiekty wpisują się bowiem w zasady gospodarki obiegu zamkniętego i są bardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Podobnie jak wszystkie inne obiekty Panattoni przechodzą certyfikację środowiskową, obecnie na poziomie BREEAM Excellent. Pierwszą, która uzyskała tak wysoką ocenę była właśnie inwestycja brownfield - Panattoni Park Sosnowiec (Polska) zlokalizowany na terenie dawnej huty szkła.

Obieg zamknięty

Podczas przekształcania terenów poprzemysłowych, wiele materiałów budowlanych jest poddawanych recyklingowi lub ponownie wykorzystywanych. Dzięki temu, ogranicza się potrzebę pozyskiwania nowych surowców oraz zmniejsza się ilość odpadów. Przy budowie City Logistics Kraków w Polsce w byłej fabryce betonu w Nowej Hucie, recyklingowi poddano 90 proc. odpadów. W przypadku Panattoni Park Ostrov North w Czechach, który powstał na terenie zamkniętej fabryki trolejbusów Škoda Ostrov, przetworzonych na surowce wtórne zostało aż 98,7% materiałów z rozbiórki, a 96,7% z nich ponownie wykorzystane na terenie inwestycji. Tym samym ograniczono przewozy materiałów do budowy o około 10 300 ciężarówek.

– Przywracanie terenów poprzemysłowych do życia to ważny krok w kierunku zielonej przyszłości. Inwestycje typu brownfield ograniczają zużycie zasobów i emisje CO2, poprawiają jakości życia lokalnych społeczności, chronią środowisko naturalne. Poprzez realizację tego rodzaju inwestycji w całej Europie, Panattoni pokazuje swoją determinację w dążeniu do osiągnięcia zrównoważonych celów, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Można oczekiwać, że udział browfield’ów w całkowitej liczbie projektów deweloperskich będzie dalej tylko rósł – konkluduje Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Iglotech zaprasza na Dni Profesjonalistów 2024!

2 kwi 6
Wiadomości Iglotech zaprasza na Dni Profesjonalistów 2024!
btaletyuyz
btaletyuyz
provigil to treat anxiety provigil cost on the street provigil or modafinil provigil workspace login get a prescription for provigil online - Dzisiaj
Iddaaseivy
Iddaaseivy
+ for the post _________________ iddaa maç sonucu canlı - kırmızı kart bahisleri - Wczoraj