Systherm - baner sierpien 2021
Wiadomości 30 cze 2020
Nowy Wełnowiec - zielona dzielnica Katowic za 2 mld zł

fot. Kompas Inwestycji

W północnej części Katowic ma powstać inwestycja Nowy Wełnowiec, której koncepcję stworzyła pracownia JEMS Architekci. Wielofunkcyjna, ekologiczna dzielnica zbudowana wokół parku wyrośnie na terenie 25 ha po dawnej hucie. Pierwsze prace mogą rozpocząć się już za 3 lata.

Nowy Wełnowiec powstanie między aleją Wojciecha Korfantego a ulicą Konduktorską w Katowicach. W przeszłości znajdowała się tam huta należąca do rodu Hohenlohe, po wojnie działały Zakłady Metalurgiczne Silesia. – Stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni za użycie materiału, formy, energii. Nasza działalność jest coraz bardziej opiniowana społecznie. Problemem krytycznym jest rozlewanie się miast. Dlatego tak ważna jest budowa efektywnej infrastruktury technicznej i struktury społecznej. Zagospodarowanie terenów przemysłowych jest koniecznością – powiedział podczas prezentacji projektu Marcin Sadowski, partner w pracowni JEMS Architekci, która jest autorem koncepcji Nowego Wełnowca.

Inwestycja wymagała będzie prac remediacyjnych. Badania wykazały, że zanieczyszczonych metalami ciężkich jest blisko 2 mln ton gruntów, które zostaną oczyszczone i wykorzystane do utworzenia wzniesienia w północnej części działki, na którym powstanie część rekreacyjna. Do remediacji posłużą m.in. nasadzenia drzew i krzewów o właściwościach oczyszczających ziemię.

Za zarządzanie inwestycją odpowiada Eko-Bryza, którą kieruje Piotr Uszok, były prezydent Katowic. Partnerem strategicznym odpowiedzialnym za nadzór deweloperski została Grupa Capital Park, a za kwestie związane z oczyszczaniem gruntów odpowiada spółka INVESTEKO. Podzielona na 7 etapów inwestycja to ok. 270 tys. mkw. naziemnej powierzchni użytkowej. 57 proc. zajmą mieszkania, 11 proc. - biura, 15 proc. - lokale usługowe i gastronomiczne, 17 proc. - lokale z funkcją rozrywkową i kulturalno-naukową i społeczną, m.in. hotel, szkoła, przedszkole, żłobek, dom seniora, kino czy muzeum, a także miejsca rekreacyjno-rozrywkowe. W Nowym Wełnowcu powstanie ponad 3 tys. mieszkań, pokoi hotelowych i studenckich. Wartość inwestycji szacuje się na 2 mld 100 mln zł, przy czym ta kwota nie zawiera kosztów remediacji.

Centralną częścią Nowego Wełnowca stanie się zielony park o kształcie czteroramiennej gwiazdy, wokół którego rozrośnie się system placów publicznych. Na głównym placu przewidziano miejsce na ślizgawkę, kino plenerowe czy sceną koncertową. – Naszym złożeniem była otwartość, osiedle-ogród z centralnym placem. W ostatnim czasie ludzie na nowo odkryli znaczenie takich miejsc jak park czy przestrzeń. Snowy Wełnowiec ma pokazać, że to co dzieje się między budynkami jest często ważniejsze od samych budynków. Społeczność i ekologia - nasz projekt spełnia te dwie kategorie – podkreśla Tomasz Napieralski, associate w JEMS Architekci.

Na obszarze czterech kwartałów powstaną: (A) - usługi w trzykondygnacyjnym podium, na dachu wille mieszkalne, między budynkami ogrody, szklanie i sady. Kwartał B to budynki mieszkalne z domem seniora w centrum. W parterach przedszkole lub żłobek, w pierzei budynków plac tańca. Kwartał C zbudowany zostanie wokół budynku szkoły otwartej na główny plac, w uliczkach prowadzących do parku przewidziano tzw. małe domki.  Kwartał D to budynki hotelowe, akademiki i biurowce.

Ruch samochodowy zostanie przeniesiony na poziom -1. Ponad 50 proc. terenu inwestycji porośnie zieleń pozwalająca na swobodne użytkowanie. Posadzonych zostanie ponad 4 tys. drzew, centralny park zajmie 4 ha. Nowy Wełnowiec wpisuje się w strategię zrównoważonego budownictwa - planowane są m.in. domy niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, zielone dachy o 115 tys. mkw. powierzchni, ogrody deszczowe oraz retencja wody deszczowej. Zewnętrze zapotrzebowanie na prąd zostanie zminimalizowane poprzez fotowoltaikę, turbiny wiatrowe oraz pompy ciepła pozyskujące ciepło z przestrzeni pod budynkami.

Harmonogram inwestycji zakłada w pierwszej kolejności procedury planistyczne - zamianę dla tego terenu w studium i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, potem projekty wykonawcze. Realny termin rozpoczęcia budowy to 2023-24 rok. Jako pierwsze powstaną budynki przy ul. Konduktorskiej. Realizacja 7 etapów będzie zależała od uwarunkowań rynkowych, cały proces nie powinien potrwać dłużej niż 10 lat.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście