Wiadomości 30 sie
„Moja Woda” w walce z suszą. Pula środków w 3. edycji zwiększona do 230 mln zł

– „W związku z dużym zainteresowaniem Programem „Moja Woda” zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku na program przeznaczymy 230 mln zł” – ogłosiła 25 sierpnia 2023 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. – „To ważna informacja nie tylko dla łodzian, ale i wszystkich zainteresowanych w całej Polsce. Pokazuje, że konsekwentnie realizujemy strategiczny cel, jakim jest minimalizowanie skutków suszy”.

Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sierpniu rozpoczął nabór do trzeciej już edycji tego programu.

W ramach trzeciej edycji programu Moja Woda, ogłoszonej na początku tego miesiąca, w samym województwie łódzkim złożono już prawie 1000 wniosków. Program na przydomową retencję cieszy się wielkim zainteresowaniem w całym kraju

 powiedziała minister Anna Moskwa

Początkowa pula środków – 130 mln zł – teraz została powiększona do 230 mln zł. Za pośrednictwem funduszy wojewódzkich można otrzymać do 6 tys. zł dotacji na utworzenie, na terenie swoich nieruchomości, systemów zatrzymywania wód opadowych.

Podczas spotkania w Łodzi, minister Anna Moskwa przypomniała, że Program „Moja Woda” ma także ważny cel edukacyjny – każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych.

Minister zaakcentowała również, że w 2023 r. przypada jubileusz 30-lecia funduszów ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a tym samym wskazała na satysfakcjonujące efekty realizowanych na przestrzeni lat działań: 

W ciągu ostatnich 30 lat Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazały łącznie ok. 80 mld zł na wsparcie ponad 670 tys. inwestycji oraz projektów edukacyjnych i badawczych, mających na celu m.in. obniżenie poziomu zanieczyszczeń, czynną ochronę rezerwatów, a także wymianę źródeł ciepła. Działalność Wojewódzkich Funduszy obejmuje także liczne działania angażujące społeczeństwo, które realizowane są w ramach ogólnopolskich programów, jak Czyste Powietrze czy Moja Woda.

  podsumowała szefowa resortu klimatu i środowiska.

***

25 sierpnia 2023 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi świętował swoje 30-lecie. Tego dnia, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, odbyło się także uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby tej łódzkiej instytucji.