Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 24 sie
Modernizacja kanału Łuczańskiego na półmetku

Acciona podejmuje działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, które odnoszą się do idei zrównoważonego rozwoju, troski o lokalne społeczności i ochrony środowiska. Wszystkie nowe projekty dewelopera realizowane są zgodnie z certyfikatem BREEAM.

Acciona zwraca coraz większą uwagę na zrównoważone rozwiązania w swoich inwestycjach. Wszystkie nowe projekty firmy realizowane są zgodnie z certyfikatem BREEAM oraz z zastosowaniem materiałów z certyfikatami EPD i FSC. W budynkach montowane jest oświetlenie LED i energooszczędne windy, a w całym procesie powstawania nieruchomości wykorzystywane są naturalne zasoby, takie jak woda deszczowa czy energia słoneczna. Deweloper dba również o zielone otoczenie osiedli oraz wprowadza „zielone dachy”, które nie tylko stanowią dodatkową izolację termiczną, ale także oczyszczają powietrze i zatrzymują wodę opadową.

W 2021 roku Acciona została wybrana jako światowy lider w zakresie różnorodności i inkluzywności w miejscu pracy, zdobywając pierwsze miejsce w branży budowlanej w globalnym indeksie Diversity & Inclusion. Wyróżnienie to jest odzwierciedleniem zaawansowanej polityki dewelopera m.in. w zakresie promowania równości płci, zawierania umów sprzyjających inkluzji i integracji społecznej oraz prowadzenia szkoleń z zakresu różnorodności kulturowej.

– Poprzez troskę o różnorodność oraz inkluzję zyskujemy znacznie więcej niż tylko zgrany zespół o różnych poglądach oraz doświadczeniu – mówi Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca Acciona w Polsce. – Zyskujemy kreatywność, innowacyjność, przełamywanie stereotypów, większe zaangażowanie oraz sprawniejszą realizację projektów w związku z dobrą komunikacją w zespole. Wysoka efektywność to natomiast wymierne korzyści dla firmy. Dlatego tak trudno mi wierzyć, że wciąż tak niewiele firm w branży dba o ten obszar swojej działalności – dodaje ekspertka.

W kontekście branży nieruchomości zrównoważony rozwój obejmuje integrację celów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych na wszystkich etapach rozwoju i zarządzania nieruchomościami, a także utrzymywanie wysokich standardów etycznych i pełnej przejrzystości działania. To bardzo często stanowi podstawę zaufania między firmą a jej klientami, pracownikami i interesariuszami.– Już teraz obserwujemy na rynku coraz większą transparentność działalności biznesowej w Polsce, co dotyczy także firm działających w obszarze nieruchomości. To z kolei dobrze wpływa na rosnącą jakość rozwiązań oferowanych klientom – przyznaje Katarzyna Unold. – Dostosowując naszą działalność do wymogów Taksonomii UE i dbając o pełną przejrzystość naszych przedsięwzięć, chcemy być liderem dalszych pozytywnych zmian w tym obszarze i dawać przykład, że troska o zrównoważony rozwój może przynosić deweloperom oraz ich klientom wymierne korzyści – dodaje ekspertka Acciona.

Taksonomia UE definiuje szczegółowe kryteria, które musi spełnić działalność firmy, aby została ona uznana za zrównoważoną. Pierwsze dwa warunki dotyczą bezpośrednio wpływu działalności firmy na środowisko, trzeci obejmuje natomiast zagadnienia dot. polityki firmy, przestrzegania praw człowieka i praw pracowniczych, a także procedur i mechanizmów należytej staranności, np. w zakresie zapobiegania korupcji czy nieuczciwej konkurencji. Dla dewelopera w praktyce oznacza to wprowadzenie konkretnych standardów i regulacji, które muszą być przestrzegane w całym procesie powstawania obiektów. 


W branży nieruchomości działalność prospołeczna polega przede wszystkim na wywieraniu pozytywnego wpływu na otoczenie. Acciona wykorzystuje tradycję tzw. wiechy z okazji ukończenia konstrukcji nowych inwestycji, by zorganizować akcję charytatywną i pomóc potrzebującym w swoim najbliższym otoczeniu. Ale to tylko jedna z wielu inicjatyw charytatywnych dewelopera. Firma wspiera również lokalne schroniska dla zwierząt, a także angażuje swoich partnerów z branży do udziału we wspólnych prospołecznych inicjatywach.


Acciona na warszawskim rynku mieszkaniowym działa od prawie 30 lat – w Miasteczku Wilanów firma zrealizowała już 6 projektów, z czego ostatni to AR4 – oddane do użytkowania w 2021 roku. Pozostałe inwestycje powstawały w centrum Warszawy oraz na Pradze Południe, Mokotowie, Woli oraz Bemowie. W 2021 r. rozpoczęła się sprzedaż I etapu pierwszej inwestycji dewelopera poza stolicą – w Pruszkowie. W 2023 roku Acciona rozpoczęła realizację inwestycji w Gdańsku i Gdyni.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu