Wiadomości 2 lis 2021
Mniej betonu, więcej zieleni. Umowa z wykonawcą przebudowy parku Pole Mokotowskie

Zarząd Zieleni m.s.t Warszawy podpisał umowę z firmą Inmel na przebudowę Pola Mokotowskiego - jednego z największych parków w Warszawie. Prace budowlane rozpoczną się na początku listopada. Na terenie parku powstanie naturalny ogród biocenotyczny, w planach są także nowe nasadzenia zieleni.

Projekt modernizacji parku powstał w pracowni WXCA. Na Polu Mokotowskim zaplanowano nowy, naturalny układ wodny, a także pełne zieleni miejsca rekreacji i strefy wejściowe. Pojawi się także nowa siłownia plenerowa, automatyczne toalety, ławki czy poidełka. Dodatkowo zostanie także przeprowadzony remont domków fińskich.

– W parku powstaną nowe, atrakcyjne i bogate w różnorodną zieleń przestrzenie do spędzania wolnego czasu.
Najważniejszym elementem inwestycji będzie rozbetonowanie i naturalizacja dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia. Stworzymy dzięki temu przyjazne miejsca wypoczynku, dbając także o przyrodę i retencję wody. To pierwszy etap modernizacji parku objęty finansowaniem unijnym. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które zostały dookreślone w ramach wypracowanego podczas konsultacji społecznych Master Planu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Modernizacja parku Pole Mokotowskie zostanie przeprowadzona dzięki środkom z budżetu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Inwestycja kosztować będzie 39,6 mln zł i obejmie elementy wchodzące w zakres projektu unijnego. – Jeden z największych warszawskich parków stanie się jeszcze bardziej zielony. Realizując tę inwestycję, chcieliśmy zadbać o różnorodność biologiczną i stworzyć malownicze miejsca rekreacji pełne zieleni i elementów wodnych. Już w przyszłym roku bogaty drzewostan parku zwiększymy o 55 młodych drzew, posadzimy tysiące różnogatunkowych krzewów, pnączy czy roślin cebulowych. Założymy także piękne i pożyteczne dla zapylaczy rabaty bylinowe i łąki – mówi Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego obejmuje liczne nasadzenia zieleni i nowy, naturalny układ wodny. W parku pojawi się m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Główny staw zostanie poddany naturalizacji – z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Powstanie także kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. Co ważne, dla płazów żyjących obecnie w stawie, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie. Inwestycja prowadzona będzie pod nadzorem przyrodniczym i z poszanowaniem istniejącej roślinności.

Drugim ważnym elementem projektu jest stworzenie naturalnego ogrodu biocenotycznego w centralnej części parku. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Pojawią się również miejsca sprzyjające kontemplacji.

Prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie listopada. Ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 r. Podczas robót teren Parku Pole Mokotowskie będzie częściowo wyłączany z użytkowania.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu