Wiadomości 28 wrz
Młodzi o ratowaniu klimatu

fot. Ministerstwo Środowiska

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wziął udział w uroczystym podsumowaniu tegorocznej edycji konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego pn. „Świat oczami młodych”, który organizują Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Poczta Polska. Podczas tego wydarzenia miała miejsce premiera znaczków, które trafiły już do obiegu w nakładzie po 100 tysięcy sztuk każdy.

Seria filatelistyczna „Świat oczami młodych” jest efektem konkursu plastycznego dla młodzieży pod tą samą nazwą, który prowadzi Fundacja Banku Ochrony Środowiska wspólnie z Pocztą Polską.  Jego druga edycja odbywała się pod hasłem „Ratujmy klimat”. Na znaczkach znalazły się trzy prace młodych artystów, które zdobyły największe uznanie komisji konkursowej. Każda z nich w nieszablonowy sposób przedstawia sposoby ochrony klimatu. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszonych zostało 17 tysięcy prac, spośród których niemal 2 tysiące prac wzięło udział w etapie ogólnopolskim.

Wybór tematu związanego ze zmianami klimatu nie był przypadkowy. Już w grudniu Polska będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 w Katowicach planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

gift