Wiadomości 21 lip
Minister Anna Moskwa o silnej pozycji Polski na światowym rynku LNG

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wygłosiła przemówienie online podczas „LNG Producer-Consumer Conference” organizowanej wspólnie przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) i Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii (METI). Ta międzynarodowa konferencja odbyła się 18 lipca 2023 r. w Tokio.

Tematyka konferencji była zbudowana wokół prac grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa gazowego, powołanej przez IEA jako odpowiedź na kryzys energetyczny, wywołany pełnoskalową, militarną agresją Rosji na Ukrainę. Celem konferencji było opracowanie i przyjęcie dokumentu „LNG Strategy for the World. Chair’s summary for the LNG PCC 2023”. Dokument ten uwzględnia zgłoszone przez Polskę dobrowolne zobowiązanie w sprawie gazu.

Polska mocno angażuje się w utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu i sukcesywnie umacnia swoją pozycję na światowym rynku LNG. Staliśmy się potencjalnym dostawcą i możemy zaoferować nasze nowe zdolności sąsiadom, którzy nie mają dostępu do morza i terminali. W ten sposób aktywnie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy w regionie

– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Większa współpraca między państwami, oparta na efektywnym wykorzystaniu nowo wybudowanej infrastruktury, jest sposobem na osiągnięcie bezpieczeństwa i skuteczną pomoc w odejściu Europy Środkowej od importu rosyjskiego gazu. Wszystkie inwestycje w tym obszarze pozwolą nam docelowo uniezależnić się od rosyjskich surowców i osiągnąć pełną suwerenność energetyczną

– podkreśliła.

Rekomendacje z minionej konferencji stanowią wkład do posiedzenia IEA Ministerial 2024, w którym minister Anna Moskwa będzie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej posiedzenia.